Bydgoszcz
13C
Niebo głównie zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 5km/h SW
H 13 • L 12
15C
Czw
11C
Pt
11C
Sob
12C
Nd
11C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZastępca Sekretarza Generalnego NATO w Bydgoszczy. Trwa ćwiczenie CWIX [ZDJĘCIA]
22.06.2017 | 19:39

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO w Bydgoszczy. Trwa ćwiczenie CWIX [ZDJĘCIA]

Ćwiczy ponad tysiąc żołnierzy z 26 krajów i 88 dowództw.

Na zdjęciu: Symbol ćwiczeń.

Fot. Stanisław Gazda

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych w dniach od 12 do 29 czerwca trwa Koalicyjne Ćwiczenie Interoperacyjności Bojowej CWIX. Bierze w nim udział ponad tysiąc uczestników z 26 krajów i 88 dowództw, którzy wspólnie sprawdzają założenia i testują możliwości NATO do stworzenia interoperacyjnego sojuszu.

CWIX, poprzez stworzone środowisko współpracy, daje okazję do testowania zaawansowanych technologii i pozwala utrzymać przewagę nad potencjalnymi adwersarzami, również w obszarze szeroko rozumianej sfery cybernetycznej.

Dzisiaj, z przedstawicielami mediów spotkali się: Zastępca Sekretarza Generalnego NATO, Rose Gottemoeller, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej, Tomasz Szatkowski, Naczelny Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji, gen. Denis Mercier, Zastępca Przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO, gen. broni Stev M. Shepro i Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych, gen. dyw. Wilhelm Grün. Spotkanie poświęcone adaptacji Sojuszu do stale zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego, a także znaczeniu i wpływom operacji w sferze cybernetycznej, pozwoliło zgłębić wiedzę na temat wyzwań, przed którymi stoi NATO; jak Sojusz radzi sobie z tymi wyzwaniami, i jakie rozwiązania wypracowuje.

Dziennikarzom zaprezentowano kilka fragmentów elementów ćwiczeń: Obszar cybernetyczny– Ochrona sieci i wzmacnianie świadomości sytuacyjnej w podejściu sfederowanym. Nasze sieci są stale narażone na zagrożenia. Ich ochrona jest priorytetem, a wymiana informacji celem podniesienia świadomości sojuszników, ma kluczowe znaczenie przy zapobieganiu rozprzestrzeniania cyberataków. Dlaczego? Ponieważ NATO jako całość jest silniejsze, niż suma składowych; Innowacyjność – Badania podwodne z korzyścią dla sojuszników. Roboty podwodne zbierają niezbędne dane w północnej części Atlantyku, a CWIX sprawdza zdolność do ich udostępnienia działającym w ramach koalicji państwom, aby lepiej zrozumiały środowisko podwodne; Poprawa świadomości – Informacje przekazywane do Centrum Dowodzenia i Nadzoru. Żołnierze określają fikcyjne, podejrzane działania na podległym sobie terenie, raportują ustnie i elektronicznie do Centrum Operacji Taktycznych, które po przeróbce udostępnia je sojusznikom.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej, Tomasz Szatkowski powiedział m.in.: – Ćwiczenie CWIX jest szczególnym wydarzeniem, które jest okazją do przetestowania nowych technologii. Przekaz informacji i danych operacyjnych, a także wrażliwość na działania adwersarzy, włączenie działań cybernetycznych – mają dla nas wszystkich kluczowe znaczenie, gdyż gwarantują efektywne sprawowanie dowództwa i nadzoru. Mimo, że CWIX odbywa się głównie przed ekranami komputerów, w oparciu o symulacje wirtualne, to wyniki i wnioski mają wielką wartość w rzeczywistości, jeżeli chodzi o osiągnięcie celów wojskowych.

Zastępca Sekretarza Generalnego NATO, Rose Gottemoeller podkreśliła, że: – Dzisiejszy dzień, to dla Rady Północnoatlantyckiej okazja, żeby przyjrzeć się dokładniej temu, czym zajmuje się NATO, aby poprawić swoją efektywność w kilkunastu kluczowych kwestiach. Możemy zobaczyć jak pracujemy razem jako Sojusz, a interoperacyjność jest niezbędna, aby NATO mogło wypełnić swoje zadania. Musimy działać bez żadnych zakłóceń, w pełnym spektrum operacji i misji i to ćwiczenie pomoże nam działać właśnie w taki sposób. Obrona cybernetyczna jest kolejnym ważnym priorytetem dla NATO. Kluczową kwestią jest wzmocnienie naszej płynności na zagrożenia cybernetyczne i odporności na tego typu ataki. Doskonalenie w tym zakresie, to kolejny plus tego ćwiczenia. I wreszcie to ćwiczenie pozwala nam na przećwiczenie nowych koncepcji i możliwości tak, iż byśmy byli pewni, że dysponujemy najlepszą wiedzą strategiczną, a co za tym idzie – proces podejmowania decyzji jest najlepszy z możliwych.

Naczelny Sojuszniczy Dowódca ds. Transformacji, gen. Denis Mercier zauważył, iż ćwiczenie CWIX należy postrzegać jako możliwość do dyskusji na temat ciągłej adaptacji NATO w skomplikowanym środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego i wpływu operacji w sferze cybernetycznej. Jest to również miejsce gdzie naocznie można przekonać się o energii zespołów narodowych w poszukiwaniu przełomowych rozwiązań, które bezpośrednio przyczynią się do poprawienia zdolności do pracy wspólnej, wspólnego definiowania standardów i tworzenia mocnych pomostów pomiędzy systemami interoperacyjnymi.


Powiązane treści