Bydgoszcz
-2C
92% wilgotność
Wiatr: 3km/h E
H -2 • L -2
3C
Nd
-0C
Pon
0C
Wt
-1C
Sr
-3C
Czw
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnaleZatrzymani przez CBA złożyli zeznania. „Częściowo przyznali się do winy”
centralne biuro antykorupcyjne_agent_cba - zdj. ilustracyjne
26.06.2018 | 09:56

Zatrzymani przez CBA złożyli zeznania. „Częściowo przyznali się do winy”

Nad tą sprawą funkcjonariusze pracują od przeszło roku.

Na zdjęciu: Do zatrzymań doszło w ubiegłym tygodniu.

Fot. cba.gov.pl / zdjęcie ilustracyjne

Piątka zatrzymanych w ubiegłym tygodniu przez CBA za ustawienie przetargów złożyła zeznania w Prokuraturze. Śledczy zapowiadają, że kolejne zatrzymania są kwestią czasu.

Przypomnijmy: w ubiegłym tygodniu funkcjonariusze bydgoskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób, które są podejrzane o wpływanie na rozstrzygnięcia przetargów na remont dworca PKP Olsztyn Główny oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. dr Rydygiera w Toruniu. – Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych i zabezpieczyli dokumenty w PKP S.A. i Kujawsko-Pomorskich Inwestycjach Medycznych oraz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Rydygiera w Toruniu – podkreśla Piotr Kaczorek z biura prasowego CBA. Zatrzymań dokonano na terenie Warszawy, Wrocławia, Torunia oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

Wśród zatrzymanych są Joanna O. – dyrektor projektu inwestycji w PKP S.A., przedsiębiorcy Anna T. i Mirosław P., Krystyna M. – kierownik działu zamówień publicznych w toruńskim szpitalu im. Rydygiera oraz Katarzyna M., która zajmowała stanowisko prezesa zarządu Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z.o.o.

Cała piątka zeznawała w prokuraturze. – Częściowo przyznali się do stawianych im zarzutów – mówi Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy, która w tej sprawie prowadzi śledztwo. Postawiono im zarzuty tak zwanej zmowy przetargowej, za co grozi do trzech lat pozbawienia wolności. Jak się dowiedzieliśmy, zatrzymani składali rozbieżne wyjaśnienia.

W śledztwie badane są dwa główne wątki. Pierwszy z nich dotyczy wejścia w porozumienie w celu wywarcia wpływu na przetargi organizowane przez PKP w związku z budową dworca w Olsztynie na rzecz firmy z siedzibą w Bydgoszczy, a drugi – wywarcia wpływu na korzystne rozstrzygnięcia przetargów na rzecz firm w zakresie dostaw urządzeń medycznych i wyposażenia medycznego.

Prokurator zastosował wobec zatrzymanych środki zapobiegawcze. – Mają one na celu zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania – dodaje prok. Adamska-Okońska. Polegają one na dozorze policji i zakazu kontaktowania się oraz poręczeń majątkowych. Osoby pełniące stanowiska w instytucjach objętych śledztwem zostały zawieszone w czynnościach służbowych.

SPROSTOWANIE
Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne sp. z. o. o prostuje nieprawdziwe wiadomości opublikowane na portalu metropoliabydgoska.pl w materiale prasowym z dn. 26.06.2018 roku pod tytułem „Zatrzymani przez CBA złożyli zeznania. „Częściowo przyznali się do winy” autorstwa Szymona Fiałkowskiego.
Nieprawdą jest, iż zatrzymana w wyniku śledztwa Katarzyna M. zajmowała funkcję prezesa zarządu Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych sp. z.o.o. Wymieniona osoba pełniła funkcję dyrektora zarządzającego spółki.

Powiązane treści