Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zawisza Bydgoszcz zaatakuje awans w rundzie wiosennej?

Dodano: 08.01.2024 | 14:19

Na zdjęciu:

Fot. nadesłane

Zawisza Bydgoszcz to utytułowany zespół, którego miejsce znajduje się w wyższej klasie rozgrywkowej niż III liga. Aktualnie trwa proces odbudowania tego klubu i przywrócenia go na właściwą pozycję. Jak zaprezentowali się piłkarze z Bydgoszczy w pierwszej części sezonu?

Podsumowanie rundy jesiennej

Zawisza Bydgoszcz do rozgrywek 3 ligi przystępował jako jeden z głównych kandydatów do wywalczenia awansu. Analitycy zakładów bukmacherskich zdawali sobie jednak sprawę, że na tym poziomie rozgrywkowym do wyższej klasy rozgrywkowej awans wywalczy tylko jedna drużyna, dlatego też będzie tutaj niezwykle wyrównana walka. W gronie potencjalnych rywali Zawiszy Bydgoszcz wymieniane były takie drużyny jak chociażby rezerwy Pogoni Szczecin Elana Toruń czy też Świt Skolwin.

Zawisza rozpoczął obecną kampanię w dobrym stylu, ponieważ w pierwszym spotkaniu ligowym zdobył aż 7 bramek. Stosunkowo solidny rezultat piłkarze tego zespołu potwierdzili również w drugiej kolejce, gdzie zremisowali z derbowym rywalem, czyli Elaną Toruń, która miała walczyć o awans. Zawisza po tym starciu szybko wrócił na zwycięską ścieżkę, ponieważ w rywalizacji z Unią Solec Kujawski, a także z Flotą Świnoujście wywalczył komplet 6 punktów.

Gorszy okres przydarzył się tej drużynie na przełomie sierpnia i września. W tym czasie Zawisza Bydgoszcz rozegrał 3 rywalizacje ligowe, w których wywalczył zaledwie jeden punkt. Jak się później okazało, strata aż 8 oczek w tych rywalizacjach z niżej notowanymi przeciwnikami okazała się decydująca na koniec rundy jesiennej. Powrót na właściwą ścieżkę nastąpił dokładnie 16 września, gdy Zawisza Bydgoszcz pokonał Starogard Gdański przed swoimi kibicami i zdobył w tym meczu aż 6 bramek. Dobra passa potrwała dokładnie do 14 października, gdy Zawisza Bydgoszcz zanotował kolejną porażkę z Sokołem Kleczew.

Ekipa z Bydgoszczy w rundzie jesiennej kontynuowała również swoją przygodą na boiskach Pucharu Polski, ale nie miała szczęścia w losowaniu. Zawisza trafił w ramach 1/16 finału tych rozgrywek na jednego z głównych kandydatów do wygranej, czyli Lecha Poznań. Spotkanie od pierwszych minut potoczyło się po myśli ekipy z Wielkopolski, która zdobyła w tym spotkaniu aż 4 bramki i zachowała czyste konto. Tym samym pucharowa przygoda Zawiszy Bydgoszcz zakończyła się na tym etapie.

Po zakończeniu tej rywalizacji, która miała miejsce 31 października, Zawisza Bydgoszcz na początku listopada miał do rozegranie spotkanie z aktualnym liderem, czyli Świtem Skolwin. Było to niezwykle istotne starcie, ponieważ Zawisza rywalizował przed własną publicznością i mógł zmniejszyć dystans do lidera. Tej misji gospodarzom nie udało się jednak wykonać i każdy, kto wskazał zakłady bukmacherskie na zwycięstwo gości, o tym wiedział. Kolejny punkt bydgoszczanie zdobyli w rywalizacji w Trójmieście, a konkretnie w starciu z Gedanią Gdańsk. Na zakończenie rundy jesiennej Zawisza Bydgoszcz rozegrał jeszcze 2 spotkania z niżej notowanymi przeciwnikami, w których zdobył aż 7 bramek i wywalczył komplet punktów. Pozwoliło to piłkarzom tego zespołu zakończyć rywalizację ligową na trzecim miejscu w tabeli. Strata do aktualnego lidera ze Skolwina wynosi jednak 12 punktów i biorąc pod uwagę potencjalny rewanż na obiekcie tego zespołu, będzie to niezwykle trudne zadanie, aby zmniejszyć ten dystans.

Zawisza w meczach domowych

Analizując pierwszą część sezonu, warto również rozłożyć na czynniki pierwsze dyspozycję tego klubu, jeśli chodzi o mecze rozgrywane na wyjazdach, a także przed własną publicznością. Klasyfikacja meczów domowych wskazuje, że Zawisza Bydgoszcz uplasował się dokładnie na 5. miejscu w lidze. Jest to oczywiście wynik poniżej oczekiwań, a na koncie tego zespołu w 9 rozegranych starciach znalazło się 17 wywalczonych punktów. Oznacza to stratę aż 10 oczek w meczach przed swoimi kibicami.

Spoglądając w stronę bilansu strzelonych i straconych bramek u siebie, tutaj Zawisza Bydgoszcz nie wygląda najgorzej, ponieważ zdobył 20 goli i stracił 8 bramek. Zestawiając zdobycz bramkową, to tylko 4 zespoły na tym poziomie rozgrywkowym zanotowały więcej zdobytych bramek przed swoimi kibicami. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o liczbę straconych goli, ponieważ tylko Świt Skolwin i Elana Toruń straciły mniej bramek na tym etapie rozgrywek.

Ogólnie jednak Zawisza Bydgoszcz musi zacząć lepiej punktować w rundzie wiosennej przed swoimi kibicami, jeśli ma nadzieję na realne włączenie się do walki o awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Zakłady bukmacherskie w tym momencie pokazują jednak, że będzie to niezwykle skomplikowane zadanie, aby dogonić ekipy ze Skolwina i Torunia.

Statystyki – mecze domowe:

  • Zawisza Bydgoszcz wywalczył 17 punktów w 9 meczach domowych.
  • Ekipa z Bydgoszczy straciła średnio poniżej jednej bramki na mecz domowy.
  • Zawisza zdobył aż 20 goli w 9 meczach na swoim stadionie.
  • W klasyfikacji meczów domowych ta drużyna uplasowała się na 5. miejscu.

Jeszcze gorzej na wyjazdach?

O ile dyspozycja tego zespołu w meczach przed własną publicznością pozostawiała wiele do życzenia, o tyle na wyjazdach było jeszcze gorzej. Zawisza Bydgoszcz wywalczył zaledwie 14 oczek w 9 rozegranych spotkaniach poza swoim stadionem. Oznacza to, że uzbierali 3 punkty mniej, a także zdobyli mniej goli i stracili więcej bramek.

Biorąc jednak pod uwagę, jak punktowały inne drużyny na tym poziomie rozgrywkowym, to trzeba zwrócić uwagę, że 10. w klasyfikacji meczów wyjazdowych Zawisza, traci tylko 4 oczka do lidera. Najlepszym zespołem w klasyfikacji meczów rozgrywanych w delegacji okazał się aktualny lider tabeli, czyli Świt Skolwin. Piłkarze tego klubu w pierwszej części sezonu wywalczyli dokładnie 18 oczek w meczach rozgrywanych na wyjazdach. Potencjalnie więc Zawisza był o jedno zwycięstwo od tego, aby ukończyć rundę jesienną na miejscu na podium w klasyfikacji ligowych delegacji.

Statystyki – mecze wyjazdowe:

  • Zawisza Bydgoszcz zdobył 17 bramek w 9 meczach wyjazdowych.
  • Zawisza stracił 12 goli w delegacjach.
  • Na koncie tego zespołu znalazło się zaledwie 14 wywalczonych punktów w delegacjach.
  • Zawisza uplasował się dopiero na 10. miejscu w klasyfikacji meczów wyjazdowych.

 

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Zakłady wzajemne urządzane przez sieć Internet przyjmowane są na stronie internetowej Spółki pod adresem www.superbet.pl na podstawie zezwolenia Ministerstwa Finansów z dnia 24.10.2019 r., o nr PS4.6831.5.2019.

Autor tekstu: Mateusz Nowak – Senior Project Manager, redaktor naczelny Zagranie, absolwent dziennikarstwa sportowego i zarządzania w sporcie na UAM i fan piłki nożnej! Na X (dawniej Twitterze) – @Mati_N95