Bydgoszcz
6C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 6 • L 6
9C
Pon
7C
Wt
5C
Sr
1C
Czw
1C
Pt
ZDMiKP: Awaria zasilania na odcinku pętla Niepodległości - Łoskoń. Trasa linii tramwajowych od strony centrum miasta skrócona do Przylesia.
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaZbudujmy razem metropolię… BYDGOSKĄ!
ratusz bydgoszcz
15.10.2015 | 08:04

Zbudujmy razem metropolię… BYDGOSKĄ!

Dzięki współpracy parlamentarzystów Ziemi Bydgoskiej, samorządowców z regionu oraz społeczników i mieszkańców może powstać obszar konkurencyjny zarówno gospodarczo, jak i komunikacyjnie.

Na zdjęciu: Bydgoski ratusz mieszczący się pomiędzy Starym Rynkiem a ulicą Jezuicką.

Fot. Pit1233 / Wikipedia (wolna licencja)

Mam niezwykłą przyjemność i zaszczyt otworzyć niniejszym tekstem portal Metropolia Bydgoska. Serwis, który – żywię nadzieję – stanie się platformą debaty nie tylko o Bydgoszczy, ale całym obszarze, na który oddziałuje stolica województwa. A zatem – zaczynamy!

Elementarnym czynnikiem decydującym o tym, że podjęliśmy się pracy nad projektem, który dzisiaj oddajemy Wam, naszym Czytelnikom, do dyspozycji, była chęć zebrania rozproszonej dyskusji o mieście i regionie w jednym miejscu. Zapewne nie całej, ale jego znaczącej części – już tak.

Trzeba bowiem pamiętać, że Bydgoszcz, region kujawsko-pomorski oraz cała Polska stoi w obliczu największej, ale i ostatniej perspektywy umożliwiającej duże inwestycje dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Ich rozsądne wykorzystanie będzie impulsem rozwoju. Wydawanie na ozdobniki – przyczyni się jedynie do problemów z finansowaniem zbędnych bądź niespełniających wymagań inwestycji w przyszłości.

Rozsądek powinien być kluczową cechą decydującą o podejmowaniu wyzwań w najbliższych kilku latach. Także dlatego, abyśmy w przyszłej dekadzie także inwestowali, tyle że już ze środków własnych. Niepokojące są bowiem sygnały, które wskazują, że bez europejskiej manny nie uda się bowiem zbudować choćby najbardziej potrzebnych rzeczy. I tę tematykę również będziemy poruszali na Metropolii Bydgoskiej.

O inwestycjach, które mają być zrealizowane na terenie Bydgoszczy oraz będących w kręgu naszego zainteresowania powiatów: bydgoskiego, tucholskiego, sępoleńskiego, nakielskiego, inowrocławskiego, mogileńskiego i żnińskiego będziemy pisali dużo i szeroko. Na Metropolii Bydgoskiej znajdziecie na pewno analizy dotyczące szans i zagrożeń, mocnych i słabych stron poszczególnych koncepcji.

Poczesne miejsce na naszym portalu będzie zajmowało inne kluczowe zagadnienie będące zalążkiem przyszłej metropolii – komunikacja. O jej bolączkach można napisać opasłe tomy, ale my dołożymy wszelkich starań, aby w maksymalnie skondensowany i zrozumiały sposób wyliczyć te obszary komunikacji, które wymagają jeśli nie reanimacji, to szybkiego leczenia.

Oczywiście, nie uda się funkcjonować nam, ani debacie o mieście i regionie w oderwaniu od bieżącej polityki. Stąd też będziemy uważnie patrzyli na poczynania nie tylko urzędów miast i gmin, ale także na to, co dzieje się przy placu Teatralnym 2 w Toruniu. Z uwagą będziemy śledzili postępowania przyszłych rządów w stosunku do naszego miasta. I punktowali, gdy ewidentne partykularne interesy będą brały górę nad zdroworozsądkowym działaniem na rzecz rozwoju województwa.

Liczymy na Wasz aktywny udział w dyskusji – stąd przygotowaliśmy platformę blogową, na której będzie mógł wypowiedzieć się dosłownie każdy. Nieistotne, czy jesteś politykiem, społecznikiem, samorządowcem czy sympatykiem swojego miasta bądź regionu – każdy z Was może inicjować i prowadzić debatę o tym, co dla mieszkańców regionu ważne i ważkie.

Innowacji planujemy zresztą więcej – chcemy być przede wszystkim serwisem multimedialnym, stąd droga otwarta do prowadzenia blogów wideo, rozmów transmitowanych w sieci z gośćmi mającymi wpływ na naszą kształtującą się metropolię czy wreszcie obszernych fotorelacji, chociażby z placów budowy.

A wszystko to po to, abyśmy mieli wpływ na kształtujące się obszary metropolitalne i nasze najbliższe otoczenie. Stąd będziemy zachęcali do udziału we wszelkich konsultacjach społecznych, badania kluczowych z perspektywy metropolii dokumentów. I choć nie zabraknie u nas również treści z innych obszarów (biznes, rozrywka, sport etc.), to naszym nadrzędnym założeniem jest metropolia – BYDGOSKA.


Powiązane treści