Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h WSW
H 19 • L 16
14C
Czw
9C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZDMiKP nie chce być zaskoczony opadami śniegu. „Przygotowania do Akcji Zima zostały zakończone”
zima bydgoszcz
05.11.2020 | 10:11

ZDMiKP nie chce być zaskoczony opadami śniegu. „Przygotowania do Akcji Zima zostały zakończone”

Na zdjęciu: Drogowcy podkreślają, że są przygotowani na tegoroczną zimę.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

Przygotowania do tegorocznej „Akcji Zima” zostały zakończone – podkreśla Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Niezależnie od tego, czy nadchodząca pora roku będzie obfita w opady śniegu i niskie temperatury, czy tak jak ostatnio będzie łagodna, drogowcy podpisali nowe, czteroletnie umowy na utrzymanie bydgoskich ulic. – Mamy zakontraktowanych 14 pługosolarek, a w przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych – informuje ZDMiKP.

W ubiegłym roku zima zaskoczyła wszystkich i w ogóle nie przyszła – nie ukrywa Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskich drogowców. Brak większych opadów śniegu i spadku temperatury spowodował, że miasto wydało na akcję odśnieżania ponad dwa razy mniej niż w latach poprzednich. – Standardowo przy „białej zimie” wydajemy od 4 do 6 milionów złotych – podkreśla rzecznik.

Zobacz również:

Na przebudowę tej bydgoskiej ulicy mieszkańcy czekali od lat. Trwa przetarg

Drogowcy, bez względu na to, jaka będzie zima 2020/2021, przygotowują się nawet na najcięższe opady. – Już we wrześniu i październiku zostały podpisane umowy na utrzymanie zimowe jezdni i chodników na terenie Bydgoszczy. Będą one obowiązywać do roku 2024 – informuje Okoński. W przetargu wybrane zostały oferty firm Remondis i Corimp: ta pierwsza będzie obsługiwać północną, wschodnią i zachodnią, a druga – południową część miasta. – Kontrolę jakości prac ułatwiają nam nowoczesne urządzenia m.in. czujniki pracy pługa, czujniki posypu i systemy GPS montowane w pojazdach. W „Akcji Zima” dużym wsparciem jest również system ITS zapewniający podgląd najważniejszych skrzyżowań. Wykorzystujemy też system wczesnego ostrzegania o gołoledzi oraz aktualnym stanie pogody – podkreśla ZDMiKP.

Jak dodaje rzecznik bydgoskich drogowców, przygotowania do tegorocznej Akcji Zima zostały zakończone. – Do podjęcia prac na drogach mamy zakontraktowanych 14 pługosolarek. W przypadku bardzo ciężkich warunków pogodowych na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżnych. W okresie zimowym do odśnieżania wykorzystywane będą też dwie równiarki – zaznacza Okoński. Ponadto, w magazynach ZDMiKP zabezpieczono już ponad 2100 ton soli, 30 ton chlorku wapnia oraz blisko 400 ton piasku.

ZDMiKP zdradza, że zakontraktowany sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy w ciągu 4 godzin. – Często jednak posypywanie solą odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu – nie ukrywają drogowcy. Warto wiedzieć, że system zimowego utrzymania dróg zakłada podział na standardy – w I standardzie utrzymania znajduje się blisko 350 kilometrów bydgoskich ulic, które odśnieżane są w pierwszej kolejności. W większości są to drogi krajowe i wojewódzkie. W II standardzie znajdują się natomiast niektóre drogi gminne oraz trasy powiatowe i gruntowe.

W ramach osobnych zadań ZDMiKP zleciło pięciu firmom zimowe utrzymanie chodników i miejsc w strefach płatnego parkowania. To łącznie prawie pół miliona metrów kwadratowych, które wymagają przede wszystkim prac ręcznych. – Do utrzymania zimowego chodników zaliczamy ciągi chodników, schody na głównych ciągach pieszych, strefy płatnego parkowania „A” i „B”, przystanki tramwajowe i autobusowe. Dodatkowo Miejskie Zakłady Komunikacyjne utrzymywać będą torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe. Od kilku lat na wniosek bydgoskich środowisk rowerowych włączyliśmy wybrane trasy rowerowe (ok. 9 km) do systematycznego odśnieżania i posypywania solą – informują drogowcy.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
11 miesięcy temu

Tylko czy Irex-Trans z tytułowego zdjęcia nie da się zaskoczyć…te wozy już teraz funkcjonują na słowo honoru…

jan
jan
11 miesięcy temu

Ciekawe czy przy pięknej słonecznej pogodzie z dodatnimi temperaturami też będą sypać sól żeby wyrobić normę jak w tym roku.

nemesis
nemesis
11 miesięcy temu

tia, co roku nie chce i co roku jest zaskakiwany, mogliby sobie podarować te teksty, bo to już nawet śmieszne nie jest, tak samo jak reklamowanie nowych autobusów wyposażonych w klimatyzację, której nigdy włączonej nikt nie widział, żenada…

Powiązane treści