Bydgoszcz
-10C
79% wilgotność
Wiatr: 3km/h SE
H -10 • L -11
1C
Wt
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaZdobywca Oscara przyjedzie do Bydgoszczy. Aby odebrać nagrodę podczas Camerimage
Opera-Nova-ST-1-1200x797
16.08.2017 | 11:17

Zdobywca Oscara przyjedzie do Bydgoszczy. Aby odebrać nagrodę podczas Camerimage

Amerykanin to kolejny twórca wyróżniony przez organizatorów festiwalu Camerimage.

Na zdjęciu: Artysta pojawi się między innymi w gmachu Opery Nova.

Fot. ST / archiwum

Paul Hirsch to kolejny twórca nagrodzony przez kapitułę tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu Camerimage. Amerykanin podczas imprezy odbierze osobiście Nagrodę Camerimage dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną.

Zobacz plakat 25. edycji festiwalu Camerimage [KLIK] 

Paul Hirsch ma za sobą pięć dekad doświadczeń w branży filmowej. Jego mentorem i człowiekiem, który pomógł mu w pełni rozwinąć swój talent i oko do montażu, był Brian De Palma. Mężczyźni stworzyli razem aż jedenaście pełnometrażowych filmów fabularnych. Hirsch ma na swoim koncie współpracę również z takimi twórcami jak Brian De Palma, George Lucas, Irvin Kershner, Herbert Ross, John Hughes, Joel Schumacher, Taylor Hackford czy Duncan Jones. Kiedyś pracował z Moviolą i innymi klasycznymi narzędziami montażysty, nadając filmom odpowiedni rytm, nastrój i wyraz za pomocą fizycznego cięcia taśmy; obecnie korzysta z najnowocześniejszych technik komputerowych, ale jego styl i podejście do zawodu nie uległy zmianie.

Dla Amerykanina najważniejsza jest opowiadana historia i poznawani w jej ramach bohaterowie, niezależnie od tego, czy chodzi o niskobudżetowy dreszczowiec Siostry z lat 70., czy hollywoodzką superprodukcję fantasy Warcraft: Początek o wojnie między orkami i ludźmi. Jedną z zawodowych dewiz Paula Hirscha jest dostosowywanie rytmu oraz organizacji opowiadanej historii w czasie i przestrzeni do osobowości postaci oraz sytuacji, w których one się znajdują. A także, co jest kluczowe w pracy dobrego montażysty, bycie niewidzialnym dla widza. Właśnie dlatego nie rzucił się po sukcesie Nowej nadziei na wysokobudżetowe produkcje hollywoodzkie, lecz postanowił szukać różnorodności. Znalazł ją w młodzieżowym musicalu Footloose Herberta Rossa, komedii kumpelskiej Samoloty, pociągi i samochody Johna Hughesa czy dreszczowcu Upadek, w którym nadał pracy Joela Schumachera i aktora Michaela Douglasa surowej energii, podkreślającej rosnącą w głównym bohaterze agresję. Hirsch próbował także swoich sił w innych gatunkach, w komediowym horrorze Aligator – Lake Placid Steve’a Minera czy komediodramacie Stalowe magnolie Herberta Rossa. Kolejny ogromny sukces osiągnął w Rayu Taylora Hackforda, w którym cięcia montażowe i długość ujęć są dyktowane osobowością i stylem muzyka Raya Charlesa.

W trakcie swej kariery Paul Hirsch został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, między innymi Oscarem za Gwiezdne wojny: Część IV – Nową nadzieję (wraz z Marcią Lucas i Richardem Chewem). Kolejna nagroda trafi do niego w mieście nad Brdą. – Odbierając Nagrodę dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną, Hirsch dołączy do takich znakomitości świata montażu jak Walter Murch, Martin Walsh, Joel Cox, Alan Heim, Chris Lebenzon, Thelma Schoonmaker oraz Pietro Scalia – mówią organizatorzy festiwalu Camerimage i dodają, że Paul Hirsch spotka się z uczestnikami festiwalu podczas dyskusji po seansie jednego ze swoich filmów.

Jak na razie twórcy Camerimage ogłosili również, że na odbywającej się w dniach 11-18 listopada imprezie pojawi się amerykański autor zdjęć filmowych John Toll, który jest laureatem tegorocznej Nagrody za Całokształt Twórczości. CZYTAJ WIĘCEJ 


Powiązane treści