Bydgoszcz
8C
Słonecznie
83% wilgotność
Wiatr: 3km/h W
H 9 • L 7
13C
Wt
15C
Sr
16C
Czw
13C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZielone i czyste Kapuściska. Czy bydgoszczanie potrafią wspólnie o nie zadbać?
24.02.2017 | 19:01

Zielone i czyste Kapuściska. Czy bydgoszczanie potrafią wspólnie o nie zadbać?

Postanowił to sprawdzić jeden z mieszkańców Kapuścisk.

Na zdjęciu: Tak obecnie wygląda plac, który ma na myśli autor.

Fot. Grzegorz Czeczot

Duży plac ulokowany tuż obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 to teren, który wzbudził szczególne zainteresowanie jednego z mieszkańców Kapuścisk. 31-latek postanowił zmobilizować lokalną społeczność, by wspólnie zadbała o ten teren. 

Bydgoszczanin przygotował kampanię crowdfundingową polegającą na zbiórce środków na realizacje działań dążących do przywrócenia temu miejscu dawnego uroku. Twórca pomysły chciałby, aby na tym terenie posadzono więcej drzew oraz przede wszystkim – było tam czyściej. Zgodnie z założeniami projektu, większość zgromadzonych pieniędzy zostanie przeznaczone na zakup nowych roślin. Pozostałe 30% otrzymanych środków ma pokryć koszty uporządkowania terenu.

Skąd ten pomysł? – Ostatnio zobaczyłem, że na tym terenie wycinają drzewa pod budowę nowego basenu. Zirytowało mnie to. Wkurza mnie też, że to jest świetny teren pod spacery, treningi i odpoczynek, a plac jest taki zaśmiecony. Stwierdziłem, że sprawdzę jak u innych z odruchami ludzkimi i poszanowaniem swojej małej ojczyzny – wyjaśnia Grzegorz Czeczot, społecznik działający od kilku lat.

Wspomniana wycinka drzew rozpoczęła się w tym tygodniu. Z placu usunięto 55 drzew znajdujących się na terenie przyszłego basenu. Więcej o tej inwestycji przeczytasz TUTAJ 

W projekcie wymienione są trzy zadania. Pierwszym z nich jest uprzątnięcie wspomnianego placu pomiędzy ul. Szarych Szeregów i Przodowników Pracy. Potrzebni są do tego nie tylko ludzie, ale przede wszystkim worki na śmieci. Pieniądze byłyby przeznaczone również na zamówienie kontenera na zebrane śmieci. Drugie zadanie to zakup nowych drzew i zasadzenie ich. Kolejnym, a zarazem ostatnim podstawowym zadaniem jest zakup dodatkowych koszów na śmieci.

W przypadku zbiórki większej ilości środków, projekt będzie rozwijany – informuje twórca. Zapowiada też, że jeśli nie uda się zebrać pieniędzy, to z pomocą wszystkich chętnych osób i tak uprzątnie ten teren. Chciałby, aby w projekt zaangażowali się mieszkańcy, a przede wszystkim młodzież ze znajdującej się obok szkoły. – Myślę, że razem możemy zrobić wiele dobrego dla tego naszego zakątka. To działanie, które zaprocentuje na wiele lat  – przekonuje Czeczot. Akcja realizowana jest za pomocą platformy pomagam.im (https://pomagam.im/zielonekapusciska).

Wspomniany plac to teren należący do urzędu miasta. Jakie są plany ratusza wobec tego miejsca? Spytaliśmy o to reprezentantów urzędu miasta i czekamy na odpowiedź.


Powiązane treści