Bydgoszcz
5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 7km/h WNW
H 6 • L 4
9C
Pon
10C
Wt
10C
Sr
6C
Czw
0C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZielony Inowrocław – nowa kampania miejska
25.03.2017 | 11:00

Zielony Inowrocław – nowa kampania miejska

Miasto z najczystszym powietrzem chce być także najbardziej zielonym.

Na zdjęciu: - To inowrocławianie są najlepszym koordynatorem takiej akcji, dlatego czekamy na sygnały o miejscach, w których potrzebne są nasadzenia - apeluje Ewa Witkowska.

Fot. UMI

Inowrocławska zieleń dzięki nowej akcji ma być jeszcze bujniejsza, bardziej kolorowa, przyciągająca wzrok i budząca pozytywne emocje. Kampania „Zielony Inowrocław” rozpocznie się w najbliższych dniach i będzie trwała do końca roku.

W Inowrocławiu co roku sadzone są setki drzew i krzewów. Miasto planuje akcję nasadzenia prowadzić z jeszcze większym udziałem mieszkańców. To inowrocławianie będą mogli uczestniczyć w procesie lokalizacji nasadzeń, przy pomocy zieleni upiększać swoje balkony oraz, w ramach akcji, otrzymać drzewko do posadzenia.

Kampania „Zielony Inowrocław” będzie odbywała się na kilku płaszczyznach. Ratusz będzie informował o postępie corocznych nasadzeń w mieście, ale będzie też nowość – w maju każdy mieszkaniec, który dostarczy do mątewskiego zakładu utylizacji posegregowane odpady, otrzyma bezpłatnie sadzonki pelargonii lub begonii.

Z kolei jesienią, w ramach akcji sprzątania świata, a także w okresie kiedy w mieście corocznie sadzone są nowe drzewa i krzewy, będzie można otrzymać małe drzewka.

Drugie hasło akcji brzmi: „Ukwiecamy Inowrocław”. Jak co roku, w centrum miasta pojawi się sporo kwiatów, ale teraz przyozdobione będą nimi jeszcze bardziej miejskie kamienice, m.in. przy ul. Królowej Jadwigi, czy na rogu ulic Solankowej i Staszica. Donice z kwiatami pojawią się również w oknach budynków Urzędu Miasta.

– Chcemy pokazać, jak piękne mogą być kamienice w centrum, a uwypuklenie tego piękna poprzez kwiaty w sumie niewiele kosztuje. Chcemy też zachęcić prywatnych właścicieli kamienic do podobnych działań – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Ewa Witkowska.

Miasto planuje również uporządkowanie skwerów, na których dotąd kwiatów nie było zbyt wiele. Na razie w planach są miejsca przy Rynku (od strony ul. Wodnej), przy ul. Armii Krajowej oraz na osiedlach Piastowskim III, Toruńskim i Rąbinie. Uwzględnione zostaną także na zgłoszenia od mieszkańców.

– To inowrocławianie są najlepszym koordynatorem takiej akcji, dlatego czekamy na sygnały o miejscach, w których potrzebne są nasadzenia – apeluje Ewa Witkowska.

W ramach akcji odbędą się konkursy na najładniejszy balkon, ogród oraz ogródek działkowy. Będą w nich mogli brać udział wszyscy mieszkańcy, a nagrody będą bardzo atrakcyjne. Będzie się też budować świadomość ekologiczną u najmłodszych i przy okazji akcji przeprowadzać pogadanki dla dzieci o znaczeniu zieleni, segregowaniu odpadów czy sprzątaniu po psach.

W ramach kampanii będzie się także przypominać o Pogotowiu Czystości. Nie wszyscy mieszkańcy wiedzą bowiem, że wystarczy zatelefonować pod numer alarmowy Straży Miejskiej 986 i powiadomić, na przykład, o potrzebie oczyszczenia ulicy ze śmieci, konieczności zabezpieczenia studzienek odpływowych, czy poinformować o potrąceniu zwierzęcia przez samochód lub zniszczeniu koszy na śmieci, albo ławek ustawionych na terenach administrowanych przez miasto.
Na stronie internetowej Miasta zostanie niebawem uruchomiona zakładka pod nazwą „Zielony Inowrocław”, na której będą publikowane aktualności na temat postępów kampanii.

W tym roku w Inowrocławiu posadzonych zostanie 150 tysięcy roślin
– w ramach obsady wiosennej 35 tys. bratków (30.450 zł)
– w ramach obsady letniej 112.470 roślin ozdobnych – m.in. 64 tys. begonii, 4020 pelargonii, 20 tys. aksamitek, 15 tys. starców (85.375 zł)
– w ramach obsady jesiennej planuje się posadzenie kilkuset drzew i kilku tysięcy krzewów (100.000 zł – wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, wkład własny Miasta 50.000 zł)

Nasadzenia w poprzednich latach

2012 354 drzew 3258 krzewów
2013 319 drzew 580 krzewów
2014 306 drzew 6684 krzewów
2015 283 drzew 781 krzewów
2016 459 drzew 864 krzewów


Powiązane treści