Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zima nie zaskoczy drogowców. „Zakończyliśmy już przygotowania”

Dodano: 07.11.2022 | 11:16

Na zdjęciu: Odśnieżanie ulic będzie kosztować kilka, a może nawet kilkanaście milionów złotych.

Fot. Błażej Bembnista

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej poinformował, że zakończył przygotowania do tegorocznej Akcji Zima. Solarki są już gotowe, a magazyny zostały wypełnione solą.

Działania związane z zimowym utrzymaniem dróg formalnie rozpoczęły się 1 października i potrwają do końca marca przyszłego roku. – Przygotowania do tegorocznej zimy rozpoczęły się już w okresie wakacyjnym, gdy przeprowadzaliśmy remonty i przebudowy wielu bydgoskich ulic. Prace nie tylko miały na celu poprawę bezpieczeństwa, ale i lepsze odwodnienie samej drogi. Dodatkowo dzięki naprawom nawierzchni, nie będzie ona ulegała dalszemu niszczeniu, a brak kolein i spękań ułatwi przeprowadzać akcje odśnieżne – mówi rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej Tomasz Okoński.

W magazynach czeka już 120 ton soli, 20 ton chlorku wapnia i blisko 300 ton piasku. Drogowcy zakontraktowali także 14 pługosolarek, a w przypadku bardzo trudnych warunków pogodowych na ulice może zostać wysłanych ponad 20 pojazdów odśnieżających drogi.

Przeciętnie zimowe utrzymanie dróg w Bydgoszczy kosztuje ponad 6 milionów złotych. Wszystko jest jednak uzależnione od tego, jak mocna będzie zima. Na przykład w ubiegłym roku, gdy śniegu było zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach, miasto wydało ok. 12 mln zł.

Które ulice są odśnieżane?

Około 350 kilometrów bydgoskich ulic znajduje się w I standardzie utrzymania. Są to w większości główne ulice miasta, które są odśnieżane w pierwszej kolejności. Od tego roku w tym standardzie odśnieżane będą też parkingi Park & Ride w Bydgoszczy.

Reszta dróg znajduje się w II standardzie. Praktyka pokazuje, że to, jak często i czy w ogóle będą odśnieżane, zależy od intensywności opadów i odśnieżania innych, ważniejszych ulic.

– Posypywanie solą, odbywa się jeszcze przed wystąpieniem opadów śniegu. Zakładamy, że zakontraktowany sprzęt jest w stanie przejechać wyznaczone trasy ciągu 4 godzin. Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach, a nie ich całkowitą likwidację – wyjaśnia Okoński.

Za odśnieżanie jezdni odpowiedzialne są firmy Remondis i Corimp, natomiast pięć mniejszych firm będzie zajmować się chodnikami i schodami na głównych ciągach, miejscach w strefie płatnego parkowania oraz przystankami tramwajowymi i autobusowymi. Ponadto, odśnieżane są też wybrane trasy rowerowe – łącznie 9 kilometrów dróg dla jednośladów.

– Dodatkowo Miejskie Zakłady Komunikacyjne utrzymywać będą torowiska, zwrotnice oraz pętle tramwajowe – mówi Okoński.

Dyżury Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej – kontakt w sprawie odśnieżania

Wszelkie uwagi i interwencje związane z Akcją Zima można zgłaszać telefonicznie:
tel. 52 582 27 14 lub 15
kom. 783 931 717
mailowo: utrzymanie@zdmikp.bydgoszcz.pl

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patryk
Patryk
1 rok temu

9 kilometrów odśnieżanych ścieżek rowerowych – robi wrażenie.