Bydgoszcz
0C
Niebo głównie zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 5km/h NE
H 0 • L -1
-4C
Wt
-4C
Sr
-3C
Czw
-1C
Pt
-3C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmarł Aleksander Doba. Razem z bydgoszczanami bił rekord Guinnessa [ZDJĘCIA]
23.02.2021 | 17:52

Zmarł Aleksander Doba. Razem z bydgoszczanami bił rekord Guinnessa [ZDJĘCIA]


Zdjęcia:

 Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci najsłynniejszego polskiego kajakarza Aleksandra Doby.

Urodzony w 1946 roku Swarzędzu, absolwent Politechniki Poznańskiej. Podróżnik Roku 2015 w plebiscycie „National Geographic”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej) wyłącznie dzięki sile mięśni oraz opłynął całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia. Opłynął też Morze Bałtyckie i Bajkał. Wielokrotny medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.

Miałem okazję wielokrotnie spotykać się z tym wspaniałym i życzliwym człowiekiem oraz pochodzącą z Nakła jego żoną Gabrielą. Ostatnio na Kayakmanii organizowanej przez Łukasza Glińskiego. Wszyscy pamiętamy, jak właśnie na tej imprezie bito rekord Guinnessa w kajakach płynących po rzece. Stawce przewodził najsłynniejszy na świecie kajakarz i wielki miłośnik naszego miasta Aleksander Doba. Płynęło za nim łącznie ponad 200 kajaków, czyli tyle, ile nigdy nikomu na świecie nie udało się zgromadzić.

Każdy pobyt w Bydgoszczy kończył się sympatyczną imprezą towarzyską. Przypominam jedną z nich. Biesiadowaliśmy z Aleksandrem i jego żoną w sierpniu 2018 w restauracji Adama Cieślewicza KING FU FUSION na ul. Jatki.

Trudno uwierzyć, że więcej już takich okazji nie będzie.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści