[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmarł Czesław Kłyszejko, były dziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej

Dodano: 03.06.2022 | 19:42

Na zdjęciu: Zmarł prof. dr hab. Czesław Kłyszejko.

Fot. CM UMK

31 maja zmarł prof. dr hab. Czesław Kłyszejko. W latach 1996-2002 był dziekanem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

Czesław Kłyszejko urodził się w 1931 roku w województwie nowogrodzkim na terenie II Rzeczypospolitej, a do Bydgoszczy przybył w wieku 15 lat w ramach repatriacji razem z rodzicami. Uczęszczał do I Gimnazjum i Liceum przy Placu Wolności. Po maturze rozpoczął naukę w Szkole Felczerskiej w Bydgoszczy, a po ukończeniu jej z wyróżnieniem został przyjęty do Akademii Medycznej w Gdańsku.

W 1975 roku rozpoczął pracę w Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych w Bydgoszczy – Filii Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1991 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie dorobku naukowego i pracy habilitacyjnej pod tytułem „Ocena modelu aktywnego poszerzonego badania skryningu raka szyjki macicy w populacji wiejsko-miejskiej Regionu Pałuk”. W tym samym roku został zatrudniony jako starszy wykładowca w Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Następnie został prodziekanem Wydziału Lekarskiego, zaś w 2001 roku otrzymał tytuł profesora.

– W 1996 roku Rada Wydziału Lekarskiego powierzyła mu funkcję Dziekana Wydziału Lekarskiego, którą pełnił przez dwie kadencje do 2002 roku. Dorobek naukowy prof. dr. hab. n. med. Czesława Kłyszejko obejmuje łącznie 125 pozycji – czytamy we wspomnieniach na stronie Collegium Medicum UMK.

Otrzymał liczne wyróżnienia, w tym Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski.

Czesław Kłyszejko zmarł w nocy, 31 maja 2022 roku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 6 czerwca o godz. 11:00 w Kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Śliwicach.

Zmarł Czesław Kłyszejko, były dziekan Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments