Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmarł dr hab. Michał Zieliński. Miał 58 lat

Dodano: 05.02.2024 | 09:44

Na zdjęciu: Zmarł dr hab. Michał Zieliński.

Fot. mat. Akademii Muzycznej

Zmarł dr hab. Michał Zieliński – kompozytor, teoretyk muzyki, śpiewak i profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Miał 58 lat.

W latach 1986-1991 studiował kompozycję i teorię muzyki w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie po ukończeniu studiów został zatrudniony.  Prowadził kursy instrumentacji, solfeżu i harmonii modalnej. Czynnie uczestniczył w sympozjach naukowych organizowanych przez polskie i zagraniczne uczelnie muzyczne.

Dr hab. Michał Zieliński opublikował kilkadziesiąt artykułów w zeszytach naukowych i kwartalniku „Muzyka”. W styczniu 2004 roku w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk obronił dysertację doktorską pt. „Twórczość orkiestrowa Tadeusza Bairda w kontekście techniki instrumentacji”, napisaną pod kierunkiem prof. Macieja Gołąba, a w grudniu 2011 roku w Akademii Muzycznej w Krakowie — pracę habilitacyjną pt. „Model mozartowskiej orkiestry symfonicznej”.

Twórczość kompozytorska Zielińskiego obejmowała przede wszystkim utwory chóralne (m.in. Laudate Dominum, Alleluja, Stabat Mater, Magnificat, Modlitwa, gdy dziatki spać idą, Missa super cantiones profanae), kameralne (m.in. Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową, Wariacje na bardzo znany temat na wibrafon i fortepian, Na fraszki Jana z Czarnolasu na kwartet wokalny, flauto traverso, 3 viole da gamba i lutnię) i solowe (m.in. Sonatina na fortepian, Skarbczyk marimbafonisty, czyli dość trudne kawałki na cztery pałki).

Michał Zieliński był współzałożycielem, wokalistą i kierownikiem artystycznym zespołu muzyki dawnej Collegium Vocale Bydgoszcz, który w latach 1992-2017 dał ponad 300 koncertów w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Niemcy, Serbia, Szwecja, Włochy). Z grupą nagrał kilka audycji radiowych i telewizyjnych oraz 12 studyjnych albumów CD.

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
18 dni temu

Młodo zmarł, ale nie piszecie z jakiego powodu. Choroba ciężka czy wypadek ? No bo jeżeli coś innego, to przy tak młodym wieku powinno się to pisać, nawet celem ostrzeżenia innych.