[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmarł Henryk Kaczmarek, wieloletni prezes Elektromontażu przez całe życie związany z Czyżkówkiem

Dodano: 23.10.2020 | 21:42

Na zdjęciu: Henryk Kaczmarek przez wiele lat był prezesem Elektromontażu

Fot. archiwum prywatne

20 października zmarł w wieku 78 lat Henryk Kaczmarek – wieloletni prezes bydgoskiego Elektromontażu, poseł i działacz wielce zasłużony dla Czyżkówka.

Henryka Kaczmarka wspomina Marek K. Jeleniewski.

„W naszym fyrtlu na Czyżkówku nie ma zgody, co do tego, czy Heniu Kaczmarek był ministrantem, czy nim nie był. Pewne jest to, że gdy dorósł, w Sejmie nie reprezentował bynajmniej partii chadeckiej- wprost przeciwnie. I co z tego wynika? Nic. W pamięci dawnych mieszkańców Czyżkówka pozostanie jako budowniczy wyjątkowego żłobka u św. Antoniego. Poproszony przez ks. kanonika Spychalskiego, zaopatrzył żłobek nie tylko w oświetlenie, ale także w… migające gwiazdy. Jeśli zważyć, że rzecz się działa w czasach przaśnych, nie dziwi, że dzieło zrobiło ogromne wrażenie, nie tylko na małych mieszkańcach Czyżkówka.

W odróżnieniu od wielu naszych rodaków, którzy gdy mogą zaszkodzić, to na pewno zaszkodzą, Henryk Kaczmarek gdy mógł pomóc, to na pewno pomógł. Nie da się wyliczyć ludzi, henryk kaczmarek - archiwum prywatne (2)instytucji, szkół, klubów sportowych itp., które czerpały z jego dobroci. Nie było przedsięwzięcia na Czyżkówku, którego by nie wsparł. Szkolne imprezy sportowe zyskiwały dzięki fundowanym przez Niego pucharom i nagrodom. Klubowi działacze permanentnie wydeptywali ścieżkę do Niego i nie zdarzało się, by ich wizyty były bezowocne. Niewielu pamięta, że nie tylko zainicjował, ale także w zdecydowanym stopniu przyczynił się pierwszego profesjonalnego oświetlenia stadionu „Polonii”. Nie żałował też „Gwieździe” i „Zawiszy”.

  Niemal całe swoje zawodowe związał z bydgoskim „Elekromontażem”. Był jego twórcą w roku 1979 i likwidatorem w roku 2004.  Lecz nie bezmyślnym. Na jego gruzach powstały: „PRE Elektromontaż”, „Elmontaż”,  „ProSEP”, „Taurus”, „Mewat”.

Nie da się przytoczyć słów, których użył, gdy go zapytałem dlaczego za siedzibę firmy obrał Czyżkówko. Wszak prawie całe swoje życie tu spędził i całe swoje życie z Czyżkówkiem związał. Znał wszystkich i wszyscy Go znali. To bywało kłopotliwe. Opowiadał, jak jedna z sąsiadek, mieszkająca na ul. św. Antoniego, tuż obok Niego, poprosiła by zatrudnił, niestroniącego od alkoholu, syna nieroba. Oczywiście nie odmówił. Dwa dni później orbitujący syn był uprzejmy zanurkować w ogromnej kadzi z farbą. Był pomarańczowy przez kilkanaście dni.

Wielki społecznik, całe życie służył Bydgoszczy. Przez kilkanaście lat był prezesem Zarządu Okręgu Bydgoskiego Elektryków Polskich. Zasiadał we władzach bydgoskich klubów sportowych.

Nade wszystko był jednak Henryk Kaczmarek dobrym Człowiekiem. Wspierał każdego, kto o pomoc poprosił. I taki pozostanie w naszej pamięci.”

Zmarł Henryk Kaczmarek, wieloletni prezes Elektromontażu przez całe życie związany z Czyżkówkiem
Latest posts by Wojciech Szczapa Romanowski (see all)
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
2 lat temu

Nic ująć i nic dodać ,byl wspanialym czlowiekiem oraz kuzynem,
Heniu,spoczywaj w pokoju wiecznym.
Twój kuzyn,Piotr Kaczmarek

Sebastian
Sebastian
2 lat temu

Potwierdzam. Jako mlody chlopak kolo roku 1995 zwróciłem się z kolegami do Elektomontazu o sponsoring drużyny speedrowerowej. Nas 16-17letnich przyjął osobiście w swoim gabinecie i zaoferował pomoc Elektomontazu.dostalismy środki na zakup rowerów oraz możliwość remontow rowerów w hali zakładu.Byly to trudniejsze czasy niż teraz , a jednak dyr osobiście przyjął nas wtedy „gowniarzy”….Teraz dopiero to doceniam. Musiałbyc wspaniałym człowiekiem. CZESC JEGO PAMIECI!

Anna Stefańska
Anna Stefańska
2 lat temu

Bardzo dbał o rodzinę bliską i dalszą. Zawsze miał czas dla starszych. Nigdy nie szczędził dobrego słowa. Zawsze pomagał. Będziesz dobrym kuzynem w naszej pamięci. Spoczywaj w Bogu.

Kazimierz
Kazimierz
2 lat temu

Prawdziwy dyrektor prezes i działacz społeczny. Znaliśmy się od 1973r jeszcze z Elektromontaz na ul. Toruńskiej. Byliśmy najlepszą firmą w Bydgoszczy w wielu sprawach.
Cześć jego pamięci i spoczywaj w pokoju