Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 2 • L 0
1C
Sr
1C
Czw
-1C
Pt
-0C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmarł Krzysztof Penderecki. Był honorowym obywatelem Bydgoszczy
penderecki bydgoszcz
29.03.2020 | 10:55

Zmarł Krzysztof Penderecki. Był honorowym obywatelem Bydgoszczy

Na zdjęciu: Krzysztof Penderecki.

Fot. Wikimedia Commons

W niedzielę, 29 marca, w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki – wybitny kompozytor i muzyk. Należał do grona honorowych obywateli Bydgoszczy.

Krzysztof Penderecki urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach i tradycjach muzycznych. Uczył się grać na fortepianie, a potem na skrzypcach. W latach 1955–1958 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna) w Krakowie. Po zakończeniu nauki rozpoczął tam prace jako nauczyciel akademicki, a w 1972 roku został rektorem uczelni.

Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów – orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną (głównie tekstów religijnych), a także utwory kameralne i instrumentalne. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory m.in. takie jak „Ofiarom Hiroszimy – tren”, „Polymorphia”, „De natura honoris, a także „Pasja według św. Łukasza”. Jest też znany z dzieł „Symfonia wigilijna” czy „Polskie Requiem”. W 1996 roku Krzysztof Penderecki skomponował symfonię-oratorium „Siedem bram Jerozolimy” na zamówienie miasta Jerozolimy z okazji jubileuszu 3000 lat miasta. Od 1973 zajmował się także dyrygenturą, prowadząc polskie oraz światowe zespoły symfoniczne, wykonujące m.in. utwory Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Szostakowicza oraz samego kompozytora.

Jego utwory pojawiały się także w filmach, m.in. kultowych „Lśnieniu” Stanleya Kubricka czy „Dzikości serca” Davida Lyncha, a także w „Ludzkich dzieciach” Alfonso Cuaróna, „Katyniu” Andrzeja Wajdy oczy „Wyspie tajemnic” Martina Scorsese. Kompozytor był wielokrotnie nagradzany za swoją działalność kulturalną. Czterokrotnie wręczono mu Nagrodę Grammy, otrzymał też szereg tytułów doctora honoris causa. Wręczono mu też liczne odznaczenia państwowe, w tym najważniejsze polskie odznaczenie – Orderu Orła Białego.

W 2009 roku, podczas Festiwalu Musica Antiqua Europae Orientalis, Krzysztof Penderecki otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej wykonała wówczas jego utwór „Polskie Requiem”. W 2014 roku kompozytor uczestniczył w uroczystym zasadzeniu dębu swojego imienia w alei Ossolińskich.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści