Bydgoszcz
2C
Niebo głównie zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCINie żyje ks. Władysław Mielcarek. Był najstarszym kapłanem diecezji bydgoskiej
władysław mielcarek
24.11.2021 | 09:38

Nie żyje ks. Władysław Mielcarek. Był najstarszym kapłanem diecezji bydgoskiej

Na zdjęciu: Ks. prałat Władysław Mielcarek zmarł w wieku 96 lat.

Fot. Diecezja Bydgoska

Nie żyje ksiądz Władysław Mielcarek. Najstarszy kapłan diecezji bydgoskiej miał 96 lat.

Ks. prałat zmarł w środę, 24 listopada, pięć minut po północy. Emeryturę spędzał w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory w Bydgoszczy, gdzie wcześniej przez 32 lata pełnił posługę proboszcza.

Ks. Władysław Mielcarek urodził się 9 października 1925 roku w Chełmcach (gm. Kruszwica). W czasie wojny był łącznikiem Armii Krajowej. W lutym 1947 roku zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, a święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego w czerwcu 1952 roku. Najpierw pracował jako wikariusz w Inowrocławiu i Bydgoszczy. W 1958 roku został skierowany na pierwszą samodzielną placówkę do Kretkowa koło Jarocina, zaś w 1965 – przeniesiony do parafii św. Floriana w Żninie. 1 lipca 1972 roku przyjechał do Bydgoszczy, gdzie został administratorem parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Był jej proboszczem przez 32 lata – aż do 2004 roku, gdy został ustanowiony rezydentem.

W 2017 roku, z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich ks. Mielcarka, została wydana licząca prawie dwieście stron publikacja pt. „Sługa Pana”, stanowiąca zapis rozmowy kapłana z Katarzyną Jarzembowską, dziennikarką Przewodnika Katolickiego. Książka powstała z inicjatywy ks. dr. Waldemara Różyckiego, dyrektora Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy i była opowieścią o latach dzieciństwa, młodości, rodzinie oraz posłudze kapłańskiej ks. prałata.

Informacje o uroczystościach pogrzebowych mają zostać podane wkrótce.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś
Ktoś
2 dni temu

Wieczny odpoczynek Racz mu dac Panie,zegnaj SzlachetnyKaplanie

Anna
Anna
2 dni temu

Wspaniały ksiądz i spowiednik. R.I.P.

Antoni
Antoni
2 dni temu

Byłem z księdzem prałatem n pielgrzymce po Włoszech,załatwił nam prywatną audięcje u papieża Jana Pawła II,mam z tej audięcji piękne zdjęcia zrobione przez Arturo Mari

Ola
Ola
1 dzień temu

Wspaniały, zacny, prawdziwy kapłan. Uśmiechał się szczerze, lubił ludzi po prostu. Gdy byłam dzieciakiem, słyszałam od Niego podczas spowiedzi: „Bądź słoneczkiem promieniującym na niebie” i się odchodziło z lekkim sercem. Wiara to ma być radość! Podczas kolędy, gdy Mama była chora, odmówił przyjęcia ofiary. „Wam się bardziej przyda”. Nie spotkaliśmy drugiego takiego księdza. Niech spoczywa w pokoju.

Powiązane treści