Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmarła prof. Irena Matławska. Była twórczynią katedry na Collegium Medicum UMK

Dodano: 02.12.2023 | 18:28

Na zdjęciu: Zmarła prof. Irena Matławska.

Fot. freeimages

27 listopada zmarła prof. dr hab. Irena  Matławska. Była organizatorką  Katedry i Zakładu Farmakognozji na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum UMK, pełniąc w latach 2004 – 2014  obowiązki kierownika.

Irena Matławska wniosła ogromny wkład w tworzeniu i rozwój Wydziału Farmaceutycznego na CM UMK.. W latach 1997-2014 pełniła tez obowiązki kierownika Katedry i Zakładu Farmakognozji Akademii Medycznej/Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Uzyskała specjalizację z zielarstwa leczniczego i technologii środków leczniczych. Była też absolwentem poznańskiej uczelni, na której pracowała od ukończenia studiów.

Była autorem lub współautorem około 300 prac eksperymentalnych, komunikatów zjazdowych, prac poglądowych na temat wykorzystania surowców roślinnych w lecznictwie, a także 12 skryptów akademickich oraz podręcznika „Farmakognozja”. – Brała czynny udział w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, przedstawiając postery bądź wykłady. Była członkiem Grupy Eksperckiej ds. farmakognozji przy Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członkiem zarządu Sekcji Fitoterapii PTL, członkiem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Sekcji Historii Farmacji. Od 2021 r. pełniła funkcję redaktora prowadzącego kwartalnika Postępy Fitoterapii, będącego organem Sekcji Fitoterapii PTL.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.  o godz. 11.00 w Kościele pw. Św. Józefa przy ul. Agrestowe w Poznaniu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się o godz. 12.00 na cmentarzu parafii Kościoła pw. Św. Andrzeja Apostoła przy ulicy Gospodarskiej w Poznaniu.

 

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments