Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmiana dłużnika [RADCA w PIĄTEK]
03.01.2020 | 09:59

Zmiana dłużnika [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają sytuację, w której osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony.

Fot. freeimages

Niedawno pisałem na temat  zmiany wierzyciela. Dzisiaj odwrócimy sytuację i opisze sytuację, w której możliwa jest zmiana dłużnika.

Przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają sytuację, w której osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Taka sytuacja nazywa się przejęciem długu, które może nastąpić przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika albo przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela.

W każdej sytuacji potrzebna jest zgoda wierzyciela (w sytuacji, kiedy jest stroną umowy, zgoda dorozumiana jest per facta concludenta). W przypadku, gdy umowa zawierana jest przez dłużnika z osobą trzecią, która ma wejść w jego miejsce, wierzyciel musi złożyć stosowne oświadczenie o wyrażeniu zgody. Co istotne, to wyrażenie zgody będzie czynnością bezskuteczną, gdy wierzyciel nie wiedział o tym, że nowy dłużnik jest osobą niewypłacalną.

Przez niewypłacalność zwykle rozumie się stan majątku dłużnika, który nie wystarcza na pokrycie wierzytelności, a zatem w którym egzekucja prowadzona zgodnie z regułami wyznaczonymi przez KPC nie może zaspokoić wierzyciela (por. J. Dąbrowa, w: SPC, t. 3, cz. 1, s. 743; M. Pyziak-Szafnicka, Ochrona wierzyciela, s. 93).

Jeżeli skuteczność umowy o przejęcie długu zależy od zgody wierzyciela, a wierzyciel zgody odmówił, strona, która według umowy miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia.

Po zawarciu umowy o przejęcie długu, każda ze stron tejże umowy może wyznaczyć osobie, której zgoda jest potrzebna do skuteczności przejęcia, odpowiedni termin do wyrażenia zgody. Bezskuteczny upływ wyznaczonego terminu jest jednoznaczny z odmówieniem zgody.

Umowa przejęcia długu w każdym wypadku musi być zawarta w formie pisemnej. Zgodnie z art. 522 zd. 2 KC, podobne wymagania stawiane są wobec zgody wierzyciela koniecznej do przejęcia długu.

Podstawa prawna: art. 509-512 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2018 r. poz. 2244)


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści