Bydgoszcz
2C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h ENE
H 2 • L 2
2C
Sob
2C
Nd
1C
Pon
-0C
Wt
5C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaZmiany na skrzyżowaniu Nakielska/Wrocławska. Mają poprawić bezpieczeństwo pieszych
nakielska bydgoszcz
15.11.2021 | 11:04

Zmiany na skrzyżowaniu Nakielska/Wrocławska. Mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

Na zdjęciu: Nowa organizacja ruchu na ulicy Nakielskiej.

Fot. ZDMiKP

Na wniosek mieszkańców wprowadzone zostały nowe rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo pieszych i kierowców na skrzyżowaniu ulic Nakielskiej, Dolina, Ułańskiej i Wrocławskiej. Lewy pas ruchu na jezdni w stronę Miedzynia zamienił się w lewoskręt oraz pas do zawracania.

Skrzyżowanie na Wilczaku to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych: w raporcie „Bezpieczne chodniki, bezpieczni piesi”, przygotowanym przez stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych, eksperci – dr inż. Radosław Klusek z Politechniki Bydgoskiej i Tomasz Tosza z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie – umieścili je na pierwszej pozycji wśród 10 lokalizacji, stanowiących największe ryzyko dla niechronionych uczestników ruchu. Klusek i Tosza wskazali, że przechodząc przez Nakielską trzeba przejść przez 4 pasy ruchu, w tym torowisko tramwajowe, a natężenie ruchu drogowego na tej ulicy jest jednym z większych w mieście. Ponadto zauważyli, że prędkości pojazdów często przekraczają wskazany limit 40 km/h.

Przypomnieć należy także, że w styczniu 2018 roku na przejściu Nakielska/Wrocławska doszło do potrącenia 14-latki przez kierującego oplem astrą. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia; na drugi dzień zgłosił się na policję. Sprawa odbiła się szerokim echem wśród bydgoszczan – w reakcji na wypadek prezydent Rafał Bruski podjął decyzję o przeprowadzeniu audytu przejść dla pieszych, a drogowcy zgodzili się na postulowane przez społeczników doświetlenie przejść dla pieszych. W ramach pierwszej edycji programu dodatkowe latarnie pojawiły się m.in. właśnie przy Nakielskiej.

Teraz ZDMiKP wprowadza kolejne zmiany na skrzyżowaniu Nakielskiej z Wrocławską, Dolina i Ułańską. Od kilku dni obowiązuje tam nowa organizacja ruchu. Lewy pas Nakielskiej w stronę Miedzynia, dotychczas służący do jazdy wprost, zamieniono na pas do lewoskrętu w stronę ulic Dolina lub Ułańskiej a także dla zawracających w ulicę Nakielską pojazdów ciężarowych nieprzekraczających 3,5 tony. – Wyłączenie jednego pasa ruchu na wprost poprawiło bezpieczeństwo ruchu pieszych na przejściu dla pieszych przez ulice Nakielską – wyjaśnia Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Warto dodać, że pasy ruchu zostały dodatkowo rozdzielone słupkami elastycznymi, co uniemożliwia zmianę pasa ruchu tuż przed przejściem dla pieszych. Takie rozwiązanie zastosowano już wcześniej na ulicy Jagiellońskiej, przed przejściem koło ulicy Łużyckiej. Ma ono skłaniać kierowców do przestrzegania ograniczeń prędkości. Słupki rozdzielające ustawione zostały również pomiędzy pasami ruchu na jezdni w stronę ronda Grunwaldzkiego. Zadanie polegające na poprawie bezpieczeństwa na Nakielskiej jest realizowane dzięki projektowi w ramach budżetu obywatelskiego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
10 dni temu

Jakie poprawiło? Jak się zmienia organizację ruchu to się też zmienia znaki. Te ciągle pokazują dwa pasy do jazdy na wprost

Powiązane treści