Bydgoszcz
11C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h SW
H 11 • L 11
15C
Nd
16C
Pon
15C
Wt
13C
Sr
14C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeZmiany w bydgoskim ośrodku Braille’a. Za ponad 3 miliony złotych
ośrodek Braille'a- SG
24.01.2017 | 12:47

Zmiany w bydgoskim ośrodku Braille’a. Za ponad 3 miliony złotych

Realizacja projektu ma rozpocząć sie jeszcze w tym roku.

Na zdjęciu: Ośrodek Braille'a w Bydgoszczy mieści się przy ul. Krasińskiego 10.

Fot. Stanisław Gazda

Poziom kształcenia zawodowego osób słabowidzących i niewidomych w bydgoskim ośrodku Braille’a już wkrótce osiągnie najwyższy poziom. Umożliwi to modernizacja szkolnych pracowni, która zostanie zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu wynoszącemu ponad 3 miliony złotych. 

ZOBACZ TAKŻE: Bydgoski „Elektronik” z halą sportową. Sukces technikum przyśpieszył decyzję prezydenta

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy znajduje się 423 podopiecznych, z czego 88 uczniów kształcenia zawodowego. W placówce, prowadzonej przez kujawsko-pomorski urząd marszałkowski, kształci się młodzież niewidoma, słabowidząca, głuchoniewidoma oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Uczniowie mogą kształcić się  w następujących zawodach: mechanik, monter maszyn i urządzeń, elektromechanik, ślusarz, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, kucharz, technik masażysta, technik tyfloinformatyk oraz technik administracji.

To właśnie oni już wkrótce maja mieć możliwość nauki zawodu w zmodernizowanych pracowniach wyposażonych w sprzęty zakupione zgodnie ze szczegółowym katalogiem opracowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, przy uwzględnieniu nowych technik i technologii stosowanych w danej branży. Uczniowie ośrodka będą mogli korzystać ze specjalistycznych multimediów, oprogramowania oraz urządzeń i narzędzi niezbędnych w danym zawodzie.

W ramach projektu „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie – modernizacja warsztatów kształcenia zawodowego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy” zmodernizowanych zostanie 12 pracowni oraz będą utworzone dwie nowe dla zawodów kelnera i florysty.

Realizacja projektu ma rozpocząć się w tym roku. W pierwszym kwartale 2017 planowane jest ogłoszenie przetargu na roboty budowlane. Natomiast w 2018 roku ma zostać ogłoszony przetarg na zakup wyposażenia do pracowni. Całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 3,8 mln zł. Większość środków (ponad 3 mln zł) pochodzić będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.


Powiązane treści