Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zmiany w cenach za przejazd taksówką w Bydgoszczy. Ustalono kwoty maksymalne

Dodano: 22.02.2023 | 12:56

Na zdjęciu: Rada miasta uchwaliła maksymalne taryfy dla taksówek.

Fot. freepik

Rada miasta przyjęła uchwałę wprowadzającą taryfy maksymalne za przewozy taksówkami. Dzięki temu mieszkańcy i przyjezdni mają uniknąć płacenia rażąco wysokich cen za kursy na niektórych trasach.

Uchwała wprowadza taryfy maksymalne za przewozy taksówkami na terenie Bydgoszczy. Będą to:

  • taryfa I – obowiązująca  od poniedziałku do soboty w godz. od 5:00 do 23:00 – 4,50 zł za 1 km;
  • taryfa  II  –  obowiązująca od poniedziałku do  soboty  –  w godz.  od  23:00  do  5:00,  w niedziele  i dni ustawowo  wolne  od  pracy  –  w ciągu całej doby  oraz  dodatkowo  w dniach  24 i 31  grudnia  –  w godz.  od 16:00 do 23:00 – 6,25 zł za 1 km;
  • opłata początkowa  – 9,00 zł;
  • opłata za jedną godzinę postoju we wszystkich taryfach – 50,00 zł

Przedsiębiorcy będą mogli oczywiście stosować niższe stawki, natomiast nie będą mogli przekroczyć stawek maksymalnych.

Zmiany to odpowiedź na zgłoszenia bydgoszczan i osób przyjeżdżających do miasta. Zdarzało się bowiem, że niektórzy przedsiębiorcy stosowali rażąco wysokie ceny za przewóz w popularnych lokalizacjach – na przykład z Dworca PKP lub do Centrum Onkologii.

Zmiany były konsultowane z podmiotami reprezentującymi taksówkarzy. Z dziewięciu podmiotów, do których skierowano zapytanie pięć przedstawiło swoje propozycje.

– Przed ustaleniem cen taryfowych maksymalnych przeprowadzono badanie zasadności wprowadzenia takich cen i jej skutków. Zmiany będzie musiało wprowadzić około 1-2% przedsiębiorców – wyjaśniają urzędnicy.

Były wątpliwości

Radni podczas środowej sesji przyjęli nowe zapisy, choć pojawiły się wątpliwości i pytania o efektywność. – Nie bardzo rozumiem tę uchwałę. Myślę, że do tych szemranych przedsiębiorców to i tak nie dotrze, a korporacje i tak zdają sobie sprawę z dużej konkurencji i już teraz stosują się do zapisów. A my tylko dokładamy sobie pracy, bo trzeba to będzie weryfikować i co roku aktualizować stawki – mówił radny Paweł Bokiej.

Pojawiały się wątpliwości, jak weryfikowane będzie stosowanie się do zapisów oraz czy korporacje taksówkarskie nie wykorzystają okazji i nie podwyższą teraz stawek do tych maksymalnych zawartych w uchwale.

Zdecydowana większość radnych była jednak za przyjęciem taryf maksymalnych. – Wiele osób wciąż daje się oszukać, nie czyta regulaminów, nie korzysta z aplikacji. Warto zadbać o ich spokój i bezpieczeństwo – wyjaśniał radny Robert Langowski.

W czasie sesji radni przyjęli też uchwałę zakładającą dodatkowe oznakowanie, w które powinny być wyposażone taksówki.

Kontrole odbywają się regularnie

W połowie lutego na ulicach Podwale i Magdzińskiego policjanci wraz z przedstawicielami Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej, Straży Granicznej i Straży Miejskiej oraz pracownikami Urzędu Miasta w Bydgoszczy prowadzili działania mające na celu eliminację „pseudotaksówek” lub kierowców, którzy w nieprawidłowy sposób używali aplikacji mobilnych, które od kilku lat mogą być używane zamiast taksometrów.

Skontrolowano 135 pojazdów. W efekcie ujawniono przypadki prowadzenia przewozów drogowych wykonanych bez niezbędnych uprawień transportowych, braki w wymaganej dokumentacji czy wykonywanie przewozów drogowych bez wymaganych przepisami badań lekarskich. [czytaj więcej]

0 0 votes
Article Rating
Sebastian Torzewski
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments