Bydgoszcz
14C
Niebo częściowo zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 6km/h SW
H 14 • L 14
8C
Pt
7C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZmiany w systemie ratownictwa medycznego. Ambulansem „P” z ratownikiem po chorego
08.02.2018 | 11:06

Zmiany w systemie ratownictwa medycznego. Ambulansem „P” z ratownikiem po chorego

Na zdjęciu: Od 1 lutego wprowadzone zostały zmiany w systemie ratownictwa medycznego.

Fot. Stanisław Gazda

W związku z trudnościami w zapewnieniu obsady lekarskiej w ambulansach specjalistycznych w dwunastu miastach województwa, w tym w Bydgoszczy oraz w Świeciu, tamtejsze karetki specjalistyczne „S” zostaną zamienione na ambulanse podstawowe „P”.

O zmianach w obsadzie lekarskiej regionalnych karetek specjalistycznych poinformował we Włocławku wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który zapewnił, że jest pełna kontrola nad tym, co dzieje się w tej kwestii w naszym województwie. Nie ma jednak co się oszukiwać – przyznał wojewoda – w regionie brakuje bardzo dużej ilości lekarzy.

Lepiej, jeżeli wyjeżdżają dwie karetki z ratownikami medycznymi, niż kiedy nie wyjeżdża jedna z lekarzem – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

O szczegółach zmian w systemie mówił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW Jakub Wawrzyniak:

Wprowadzane zmiany mają doprowadzić do upaństwowienia także systemu ratownictwa medycznego. Jest to związane z postulatami środowiska ratowników medycznych. Na wniosek wszystkich 12 dysponentów, w całym województwie, od 1 lutego zamieniamy 12 zespołów oznaczonych symbolami „S” na zespoły podstawowe „P” z układem ratowników na pokładzie karetki. Ma to na celu 100-procentową obsadę i 100-procentową wyjazdowość, tak aby wezwana karetka mogła zawsze wyjechać do zdarzenia.

Z przeprowadzonych przez wojewodę kujawsko-pomorskiego kontroli wynika, że w ubiegłym roku (wrzesień-październik) u niektórych dysponentów brak lekarza dotyczył nawet kilkunastu dni w miesiącu i około kilkudziesięciu wyjazdów do zdarzeń.

Ratownik medyczny w karetce wykonuje 95% czynności, które wykonuje lekarz. Najważniejszy w takim przypadku jest czas dojazdu do szpitala – konkludował wojewoda.

Docelowa liczba lekarzy w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego będzie znacznie ograniczona i w warunkach przedszpitalnych nie przekroczy 6 dyżurów dobowych lekarzy specjalistów medycyny ratunkowej (dwóch w Bydgoszczy). Zadania tych lekarzy będą się skupiać się na nadzorze i wspomaganiu pracy ratowników medycznych dyżurujących w zespołach „P”.

Zdaniem Jakuba Wawrzyniaka, proponowane zmiany nie przyniosą negatywnych skutków w postaci obniżenia poziomu świadczeń czy wydłużenia czasu dojazdu. Ponadto planowane jest uruchomienie dodatkowych 4 zespołów ratownictwa medycznego typu „P”: 2 w Bydgoszczy, po jednym we Włocławku i w Toruniu. Z czterech do sześciu miesięcy wydłużony także zostanie czas funkcjonowania 2 działających sezonowo zespołów ratownictwa medycznego w Koronowie i Ciechocinku.

Po zwiększeniu ilości zespołów, łącznie w województwie od 1 lipca 2018 roku będzie ich aż 93 – jesteśmy regionem o bardzo wysokim nasyceniu tych zespołów” – poinformował dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego KPUW.

Dr n. med. Przemysław Paciorek, konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej nie ma najmniejszej wątpliwości, że liczba ZRM typu „S” w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2018 – 2028. musi ulec drastycznemu zmniejszeniu. Składa się na to wiele przyczyn, wśród których jedną z najistotniejszych jest ta, iż w 2020 roku upływa tzw. okres przejściowy, a tym samym możliwość pełnienia dyżurów w ambulansach ratunkowych lekarzy innych specjalności niż specjaliści medycyny ratunkowej. W obecnej chwili, w województwie kujawsko-pomorskim pracuje około 50 lekarzy posiadających tę specjalizację. Liczba ta od lat się nie zmienia i nic nie wskazuje na to, aby nastąpił dynamiczny wzrost tej populacji. Według szacunków Konsultanta wojewódzkiego ds. medycyny ratunkowej, minimalna liczba specjalistów medycyny ratunkowej w województwie kujawsko pomorskim, którzy mogliby dyżurować w aktualnie funkcjonujących ambulansach typu „S” i zakontraktowanych Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych to około 200 lekarzy. Biorąc pod uwagę zainteresowanie specjalizowania się w medycynie ratunkowej nie jest to możliwe. Zatem należy uprzedzić moment wystąpienia kryzysu i stopniowo zamieniać funkcjonujące ZRM „S” na „P”. W opinii konsultanta wojewódzkiego ds. medycyny ratunkowej nie ma też logicznych przesłanek aby ten proces wstrzymywać.


Powiązane treści