Bydgoszcz
2C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 3 • L 2
4C
Sob
4C
Nd
4C
Pon
5C
Wt
5C
Sr
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBlogiZmiany w Wyborczym Kodeksie?
konstanty 1
27.10.2016 | 13:33

Zmiany w Wyborczym Kodeksie?

Pora najwyższa, by reprezentujący region parlamentarzyści zajęli się odpowiednimi poprawkami w Wyborczym Kodeksie.

Na zdjęciu:

Fot.

Przed samorządowymi wyborami w 2014 roku wybuchła spóźniona awantura o liczbę radnych reprezentujących dawne województwo bydgoskie w Sejmiku Samorządowym. Okazało się, że w wyniku zmian w Kodeksie Wyborczym, Bydgoszcz będzie miała o jednego radnego mniej, niż było do nowych wyborów. Tym samym, dawne województwo bydgoskie także ma jednego radnego mniej niż toruńskie i włocławskie.

Sejmikowych interesów naszego miasta nie dopilnowali parlamentarzyści, a i lokalni działacze samorządowi nie zauważyli niekorzystnych dla nas rozwiązań. Zmniejszyła się, głównie z powodu przeprowadzki do okolicznych gmin, liczba mieszkańców Bydgoszczy. Powiat bydgoski został od miasta w wyborczych regulacjach odłączony i stąd to całe zamieszanie. I mimo, że per saldo dawne województwo bydgoskie ma więcej ludności, niż razem dawne toruńskie i włocławskie, to reprezentantów w Sejmiku ma mniej. Co ciekawe, miasto Toruń wybiera radnych Sejmiku razem z toruńskim powiatem. I to daje, mówiąc w dużym skrócie, ten jeden mandat więcej.

To jednak nie powód do kolejnej wojenki bydgosko-toruńskiej, ale pora najwyższa, by reprezentujący region parlamentarzyści zajęli się odpowiednimi poprawkami w Wyborczym Kodeksie. Do samorządowych wyborów tylko dwa lata!

A do takich poprawek może być sposobność przy okazji  procedowania ilości kadencji prezydentów, burmistrzów i wójtów. Są propozycje by owi wybieralni samorządowi urzędnicy mogli sprawować swe funkcje tylko dwie kadencje pod rząd – ot choćby przykładem prezydenta RP czy prezydenta USA.

Pewnie wzbudzi to protesty wójtów, burmistrzów czy prezydentów sprawujących swe funkcje już przez kilkanaście  lat, ale na pewno niektórzy się już zbytnio zasiedziali, przyzwyczaili do stanowiska  i nie działają skutecznie dla rozwoju swych gmin.

Konstanty Dombrowicz

Prezydent Bydgoszczy w latach 2002-2010
Konstanty Dombrowicz

Panel dyskusyjny


Podobne wpisy

Powiązane treści