Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
46% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNW
H 22 • L 21
21C
Wt
22C
Sr
17C
Czw
20C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaZnamy program Rzeki Muzyki 2019. Wystąpi uczestnik Eurowizji
Rzeka Muzyki 2017_SG_ Trio harmonijek ustnych (3)
23.05.2019 | 14:02

Znamy program Rzeki Muzyki 2019. Wystąpi uczestnik Eurowizji

Na zdjęciu: Rzeka Muzyki to organizowany od kilku lat cykl letnich koncertów w amfiteatrze przy Operze Nova.

Fot. SG

Znamy program tegorocznej edycji koncertów Rzeka Muzyki. W amfiteatrze przy Operze Nova w każdą niedzielę lipca i sierpnia zaprezentują się cenieni muzycy. Najbardziej znanymi wykonawcami, którzy latem wystąpią w Bydgoszczy, będzie zespół Tulia i Janusz Radek.

Rzeka Muzyki to odbywająca się od kilku lat seria wakacyjnych koncertów w ścisłym centrum miasta, w amfiteatrze na wodzie przy Operze Nova. Wstęp na nie jest bezpłatny. Repertuar Rzeki Muzyki jest różnorodny – posłuchać będzie można muzyki klasycznej, jazzu, a także alternatywnych brzmień czy poezji śpiewanej. W tym roku na inauguracje cyklu ośmiu koncertów wystąpi zespół Tulia, który niedawno reprezentował Polskę na Eurowizji w Izraelu. 7 lipca przy Operze usłyszymy niezwykłe aranżacje hitów polskich i zagranicznych wykonawców. Podczas koncertu w Bydgoszczy, wokalistkom towarzyszyć będzie pięcioosobowy zespół instrumentalistów. Tulia wykona m.in takie utwory jak „Nieznajomy”, „Nie pytaj o Polskę”, „Kiedy powiem sobie dość”, „Krakowski Spleen”, „Nigdy więcej nie tańcz ze mną”, „Enjoy The Silence”, „Nothing Else Matters”.

Zobacz również:

Czwarty krąg Opery Nova będzie miał taras widokowy

W kolejną niedzielę, 14 lipca na Rzece Muzyki wystąpi jazzowy Dawid Lubowicz Quartet. Na koncercie zaprezentowany zostanie materiał z płyty „Inside” nominowanej do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii jazzowy album roku. Dawid Lubowicz uznawany jest za jednego z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, który już wcześniej zdobywał Fryderyki, Mateusze Trójki, Złote Gęśle czy wysokie pozycje w ankietach magazynów jazzowych. Jest artystą, którego styl gry i charakter improwizacji to pochodna wielu różnych gatunków muzyki. Lubowicz zaprosił do projektu „Inside” wybitnych polskich muzyków – wywodzącego się z Bydgoszczy Krzysztofa Herdzina (fortepian, akordeon), Roberta Kubiszyna (kontrabas, gitara basowa) i Łukasza Żytę (perkusja).

Tydzień później (21 lipca) swój koncert w Bydgoszczy zagra Jacek Bończyk. Ceniony aktor wykona piosenki Wojciecha Młynarskiego. 28 lipca na scenie przy Operze pojawi się zespół The Whoop Group. To młody, żywiołowy i niezwykle ambitny zespół składający się z utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej zaaranżowanej na saksofonowy kwartet.

Ponadto, na wodnej scenie wystąpią także stypendyści Miasta Bydgoszczy: wiolonczeliści Emilian Rosiak i Antoni Majewski. Ten pierwszy studiuje na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Andrzeja Bauera, dr. Bartosza Koziaka oraz Magdaleny Bojanowicz. Obecnie jest beneficjentem programu Erasmus+ w Hochschule fur Musik und Theater Rostock. Antoni Majewski jest natomiast studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Tomasza Strahla i as. Rafała Kwiatkowskiego. Jest laureatem wielu konkursów wiolonczelowych.

Podczas pierwszego sierpniowego koncertu przed bydgoszczanami zaprezentuje się zespół Mitch&Mitch. Energia, poczucie humoru, oryginalne kompozycje i wspaniałe instrumentarium sprawiają, że ich koncerty to prawdziwa muzyczna uczta. To dziewięcioosobowa orkiestra, powiększona o sekcję dętą i wibrafon, której występy to prawdziwy wulkan energii i brzmienia. Mitch&Mitch grają połączenie rocka alternatywnego z elementami bluesa i popu. Na koncie mają już 7 albumów.

11 sierpnia bydgoszczanie będą mieli okazje posłuchać Meccore String Quartet w koncercie „Od Haydna do Griega”. To jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce, który w 2011 roku otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej za „innowacyjne podejście do muzyki i łamanie muzycznych stereotypów”. W 2013 r. wydali swój debiutancki album z kwartetami smyczkowymi Mozarta i Beethovena, ale szczególne uznanie przyniosła im płyta „Szymanowski & Debussy”, dająca zespołowi dwie nominacje do nagrody Fryderyki 2016 w kategorii album roku – muzyka kameralna, oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej.

Przed publicznością zgromadzoną przy Operze Nova zaprezentuje się także Janusz Szrom z koncertem „Krzysztof Komeda – Song Book”. Szrom jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. To twórca pierwszego opracowania nutowego wszystkich utworów wokalnych Komedy. Na polskiej scenie jazzowej jest obecny od 1994 roku. Wielokrotnie został uznany za Jazzowego Wokalistę Roku według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009-2014. Januszowi Szromowi towarzyszą znakomici muzycy, od lat wspólnie występujący i współtworzący wiele projektów muzycznych.

Na zakończenie tegorocznej edycji Rzeki Muzyki wystąpi Janusz Radek. To charyzmatyczny wokalista i aktor, który w swoim dorobku ma role w spektaklach muzycznych, m.in: „Gorączka” i „Opera za trzy grosze” (Teatr Muzyczny we Wrocławiu), „Jerry Springer – The Opera” (Teatr Muzyczny Capitol), „Jesus Christ Superstar” (za rolę Judasza dostał Złotą Maskę). Jest laureatem Grand Prix XXIV Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, a także I nagrody XVII Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie. Artysta ma w dorobku kilka solowych albumów, które otrzymały status Złotej Płyty, m.in. „Królowa Nocy”, „Dziękuję za Miłość”, „Dziwny jest ten świat – opowieść Niemenem”. Płyta „Serwus Madonna” przyniosła Januszowi Radkowi nominację do Fryderyków w kategorii wokalista i płyta poetycka. Koncert, na który składają się wiersze słynnej polskiej poetki Haliny Poświatowskiej, wyróżnia się wyjątkowo magicznym i jedynym w swoim rodzaju klimatem.

PROGRAM KONCERTÓW RZEKA MUZYKI 2019 BYDGOSZCZ

Miejsce: amfiteatr przy Operze Nova
Start: zawsze o godzinie 19:00
 

7 lipca – TULIA, „Tulia”
14 lipca – DAWID LUBOWICZ QUARTET, „Inside”
2
1 lipca – JACEK BOŃCZYK, „Absolutnie…czyli Bończyk śpiewa Młynarskiego”
28 lipca – THE WHOOP GROUP, „Crimes”. Występ stypendystów Miasta Bydgoszczy – Emilian Rosiak i Antoni Majewski

4 sierpnia – MITCH&MITCH, „W mitchowskim stylu”
11 sierpnia – MECCORE STRING OUARTET. „Od Haydna do Griega”
18 sierpnia – JANUSZ SZROM, „Krzysztof Komeda – Song Book”
25 sierpnia – JANUSZ RADEK, „Poświatowska/Radek”

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści