Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Znamy wykonawcę dokumentacji dla kolejnego odcinka drogi S5 w regionie. Na budowie pod Bydgoszczą we wtorek zajdą zmiany

Dodano: 04.10.2021 | 16:18
droga S5 Kujawsko-Pomorskie

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Odcinek pomiędzy węzłami Świecie Południe oraz Bydgoszcz Północ jest jednym z trzech w naszym województwie, na którym nadal toczą się zasadnicze prace budowlane.

Fot. GDDKiA Bydgoszcz

17,5 miliona złotych ma kosztować przygotowanie dokumentacji dla drogi ekspresowej S5 na odcinku od Grudziądza do granicy województwa i dalej – do Ostródy w Warmińsko-Mazurskiem. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w poniedziałek o wyborze oferty spółek Trakt z Katowic. Choć tym razem musiała dołożyć pieniądze do wcześniej zaplanowanego budżetu.

O pracach przygotowawczych dla tej części trasy informowaliśmy już w maju, gdy Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło jej plan inwestycyjny. Za przetarg na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) będącego rozszerzeniem studium korytarzowego i skompletowanie dokumentów do decyzji środowiskowej odpowiadał olsztyński oddział GDDKiA. W poniedziałek wczesnym popołudniem poinformował o wyborze wykonawcy zadania.

Będzie nim – za wspomniane 17,5 mln zł – konsorcjum składające się z dwóch katowickich spółek o nazwie Trakt (jedna funkcjonuje jako spółka komandytowa, druga – spółka z o.o.). Umowa ma zostać podpisana jeszcze w październiku. Oczywiście, jeśli pozostali uczestnicy postępowania decyzji drogowców nie zaskarżą do Krajowej Izby Odwoławczej (mają na to dziesięć dni). Przypomnijmy, że do walki o kontrakt stanęły także: Europrojekt Gdańsk, konsorcjum STI Polska oraz włoskiej spółki S.C.S. s.r.l., Transprojekt Gdański oraz Transprojekt Warszawa. Rozpiętość ich ofert – od ponad 19,5 do nawet 37,5 mln złotych.

Cena była kluczowym kryterium w postępowaniu (maksymalnie 60 ze 100 punktów łącznie). Co warte podkreślenia – wszystkie propozycje potencjalnych wykonawców przekroczyły budżet GDDKiA wynoszący niespełna 12,5 mln zł. Dyrekcja zwiększyła jednak środki, aby móc rozstrzygnąć przetarg. Pod uwagę brano także doświadczenie zespołu opracowującego dokumentację – za to można było maksymalnie otrzymać 40 punktów.

Fragment drogi S5 obejmujący tereny województwa kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego ma około 90 kilometrów. Zgodnie z przygotowanymi korytarzami jego bieg ma rozpocząć się w rejonie węzła Grudziądz, a do Ostródy dotrzeć według jednego z dwóch wariantów zlokalizowanych odpowiednio w okolicach Iławy lub Lubawy. Prace przygotowawcze mają potrwać do 2028 roku. Sama budowa ma natomiast zakończyć się w 2032 roku. Szacowany koszt inwestycji to ponad 5 miliardów złotych.

droga S5 Grudziądz - Ostróda


We wtorek, 5 października dojdzie do zmiany organizacji ruchu na znajdującym się w budowie odcinku drogi S5 pomiędzy węzłami Świecie Południe (dawniej Dworzysko) a Bydgoszcz Północ (d. Aleksandrowo). Właśnie w miejscowości Aleksandrowo o godzinie 11:00 zlikwidowana zostanie funkcjonująca tam tymczasowa sygnalizacja świetlna oraz ruch wahadłowy. Otwarty zostanie przejazd na drodze wojewódzkiej nr 244 znajdującej się w sąsiedztwie robót budowlanych. „W związku z powyższym prosimy, aby kierowcy zachowali szczególną ostrożność i dostosowali się do wprowadzonego oznakowania i zaleceń osób kierujących ruchem” – czytamy w komunikacie drogowców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments