Bydgoszcz
14C
Słonecznie
67% wilgotność
Wiatr: 4km/h S
H 15 • L 14
17C
Sr
15C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaZnamy wyniki matur. Jak na tle kraju wypadli absolwenci z Kujaw i Pomorza?
03.07.2018 | 14:10

Znamy wyniki matur. Jak na tle kraju wypadli absolwenci z Kujaw i Pomorza?

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła wstępne informacje o wynikach matur 2018.

Na zdjęciu: Maturzyści z V LO w Bydgoszczy przygotowujący się do jednego z tegorocznych egzaminów.

Fot. Stanisław Gazda

Tegoroczni maturzyści poznali już wyniki swoich egzaminów i odebrali świadectwa dojrzałości. Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła szczegółowe dane na temat matur. Jak absolwenci liceów i techników z województwa kujawsko-pomorskiego wypadają na tle kolegów z innych województw?

W 2018 roku egzamin maturalny odbywał się po raz czwarty (dla absolwentów techników – po raz trzeci) w zmienionej formule. Przystąpiło do niego 247 840 osób. Nowa forma matury obejmuje obowiązkowe egzaminy pisemne z języka polskiego, obcego i matematyki (aby je zaliczyć, należy zdobyć minimum 30% punktów) oraz jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (bez progu zaliczenia), a także egzaminy ustne z języka polskiego i obcego, do których zaliczenia także wystarczy osiągnięcie progu 30%. Maturzyści mogą też wybrać od jednego do pięciu przedmiotów dodatkowych – 40% z nich zdecydowało się zadawać jeden ponadobowiązkowych egzamin.

Najpopularniejszym z przedmiotów dodatkowych okazał się rozszerzony język angielski, który wybrało 61% absolwentów liceów i 46% absolwentów techników. 28% licealistów i 26% uczniów techników zdecydowało się zmierzyć z rozszerzoną matematyką. Zaledwie 10% absolwentów LO zdecydowało się wybrać wiedzę o społeczeństwie i historię. Bardzo popularna wśród absolwentów techników była geografia – do ponadobowiązkowego egzaminu z tego przedmiotu przystąpiło 32% maturzystów.

W tym roku maturę zdało 79,7% ogółu absolwentów. 14,8% ma prawo przystąpić w sierpniu do egzaminu poprawkowego, natomiast matury nie zdało 5,5% absolwentów. Statystycznie lepsze wyniki osiągnęli absolwenci liceów (egzamin dojrzałości pozytywnie zakończył się u 85,3% z nich, nie zdało go jedynie 4,1% z nich, pozostali mają prawo do poprawki). Aż 22,3% tegorocznych absolwentów techników może poprawić egzamin, natomiast matury nie zdało aż 8,1%. Egzaminy poprawkowe odbędą się 21 i 22 sierpnia.

W województwie kujawsko-pomorskim maturę zdało 78% ogółu absolwentów – 15% ma za to prawo do poprawy egzaminu. Najlepszy wynik w Polsce osiągnęli maturzyści z województwa małopolskiego, gdzie egzamin zdało 83% tegorocznych absolwentów. Najmniej – 77% osiągnęli maturzyści z Pomorza, Warmii i Mazur oraz Dolnego Śląska.

Najtrudniejszym przedmiotem dla zdających egzamin dojrzałości tradycyjnie okazała się matematyka – egzamin z tego przedmiotu zaliczyło 83% maturzystów (87% absolwentów LO i tylko 75% absolwentów techników). Średnie wyniki z egzaminów ustnych kształtują się w następujący sposób: język polski 70% (uczniowie LO), 60% (uczniowie technikum); język obcy 74% (LO), 61% (technikum).

Na terenie całej Polski wykryto trzy przypadki niesamodzielnego wykonania zadań, 51 przypadków wniesienia na salę egzaminacyjną urządzeń telekomunikacyjnych oraz dwa zakłócenia przebiegu matury. W trakcie procedury sprawdzania prac egzaminatorzy stwierdzili 96 przypadków niesamodzielnego rozwiązywania arkuszy oraz 90 przypadków naruszenia przepisów egzaminacyjnych. Łącznie stwierdzono 259 przypadków unieważnienia egzaminu (w tym 96 za niesamodzielne wykonanie zadań).


Powiązane treści