Bydgoszcz
10C
Słonecznie
81% wilgotność
Wiatr: 3km/h S
H 10 • L 10
8C
Pt
10C
Sob
9C
Nd
11C
Pon
8C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZnęcali się nad 55-latkiem. Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom
policja bydgoszcz
25.09.2018 | 18:20

Znęcali się nad 55-latkiem. Prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom

O skierowaniu aktu oskarżenia do bydgoskiego sądu poinformowała Prokuratura Krajowa.

Na zdjęciu: Mężczyźni zostali zatrzymani podczas policyjnej akcji na początku kwietnia.

Fot. KWP Bydgoszcz / archiwum

Śledczy z bydgoskiej Prokuratury Okręgowej skierowali do Sądu Okręgowego w Bydgoszczy akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którzy mieli znęcać się nad 55-latkiem.

Przypomnijmy: 55-letni mężczyzna był zmuszany do niewolniczej pracy na terenie jednego z gospodarstw rolnych w Dolnej Grupie niedaleko Grudziądza. Był on zmuszany do pracy ponad siły, nie otrzymywał za nią wynagrodzenia, a zamiast tego był kopany i bity. Zamykano go również w kontenerze i pozbawiano swobody do poruszania się. – Krytyczne położenie i zły stan 55-latka był przez podejrzanych wykorzystywany od ponad roku – mówi kom. Monika Chlebicz, rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej policji.

Podczas kwietniowej akcji policji na terenie gospodarstwa zatrzymano dwóch mężczyzn. To 31- i 22-latek, którzy następnie zostali tymczasowo aresztowani. W toku śledztwa, w ręce kryminalnych wpadł jeszcze 35-letni mężczyzna, wobec którego śledczy zastosowali środki zapobiegawcze. Dzisiaj, prokuratura poinformowała o zakończeniu śledztwa i skierowaniu wobec całej trójki aktu oskarżenia. – Oskarżeni wykorzystali krytyczną sytuację życiową pokrzywdzonego, m.in. poprzez brak stałego miejsca zamieszkania, zatrudnienia, zły stan zdrowia i nakłonili go do zamieszkania w prowadzonym przez nich gospodarstwie – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Śledczy ustalili również, że wobec 55-latka stosowane były groźby pozbawienia życia i zdrowia, a także przemoc fizyczna. Prokuratura przypomniała, że po niemal roku mężczyzna uciekł od oskarżonych i ukrył u członków rodziny. – Oskarżeni podjęli próbę jego odnalezienia i ponownego zmuszenia go do pacy. Wdarli się do domu należącego do członków rodziny pokrzywdzonego, kierowali wobec nich groźby i naruszyli ich nietykalność cielesną – dodano w piśmie. To nie jest jedyny czyn, za który odpowiedzą oskarżeni. Podczas policyjnej akcji, w pomieszczeniu zabezpieczono również ponad 240 kg nielegalnego tytoniu. – Za przestępstwo to zatrzymani usłyszeli odrębne zarzuty o to, że działając wspólnie, czyniąc sobie z popełniania przestępstw skarbowych stałe źródło dochodu, nielegalnie wytwarzali krajankę tytoniu z celu wprowadzania jej do obrotu, czym działali na szkodę Skarbu Państwa. Jak wynika z szacunków uszczuplenie z tytuły nieodprowadzonego podatku wyniosło ponad 240 tys. złotych – dodaje podinsp. Chlebicz.

22-letni Łukasz J., 32-letni Łukasz T. i 35-letni Wojciech J. w toku prowadzonego śledztwa nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Mężczyźni złożyli zarzuty, ale nie znalazły one odzwierciedlenia w dokumentach zebranych przez śledczych.


Powiązane treści