Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
21C
Wt
21C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaZnikający mural. Co się dzieje z dziełem Jakuba Woynarowskiego?
14.04.2016 | 01:54

Znikający mural. Co się dzieje z dziełem Jakuba Woynarowskiego?

Czytelnicy portalu MetropoliaBydgoska.PL pytają o losy dzieła odsłoniętego zaledwie kilka miesięcy temu przy skrzyżowaniu ulic: Gdańskiej, Mickiewicza i Świętojańskiej.

Na zdjęciu: Część murala zniknęła ze ściany kamienicy przy ul. Gdańskiej. Przedstawiciele bydgoskiego teatru uspokajają, że jedynie tymczasowo.

Fot. Eryk Dominiczak

– Czyżby mural przygotowany na 250-lecie istnienia teatru powszechnego nie wytrzymał nawet roku? – zastanawiają się nasi Czytelnicy. I pytają o dalsze losy malowidła na szczycie kamienicy usytuowanej przy ulicy Gdańskiej.

Mural autorstwa laureata Paszportu Polityki Jakuba Woynarowskiego odsłonięto pod koniec września ubiegłego roku. Miał symbolizować okazały jubileusz teatru w Polsce, a sfinansowany został ze środków Instytutu Teatralnego. Wkrótce po jego oficjalnej prezentacji okazało się, że choć jego wymiary są spore, to jest problem, aby zobaczyć go z perspektywy ulicy Gdańskiej – zasłaniały go bowiem rosnąc u zbiegu wspomnianej Gdańskiej i ul. Mickiewicza drzewa. W pełni widoczny był jednie z poziomu tej drugiej ulicy.

Od kilkunastu godzin Czytelnicy alarmowali nas z kolei, że część murala… zniknęła. – Wygląda, jakby jego elementy wręcz zwyczajnie odpadły – pisze pani Monika, jedna z Czytelniczek. Podobnych głosów i apeli dotyczących murala odebraliśmy kilka.

Jak się okazuje, mural ani nie został zniszczony, ani nie znika ze ściany kamienicy w centrum miasta. Jest on, jak zapewniają przedstawiciele Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki, poddawany renowacji po okresie zimowym. Koncepcja malowidła pozostanie niezmienna, więc nadal spod kurtyny będzie spoglądało na Śródmieście dużych rozmiarów oko. Prace poprawkowe mają potrwać kilka dni.


Powiązane treści