Bydgoszcz
7C
Słonecznie
87% wilgotność
Wiatr: 1km/h N
H 7 • L 7
14C
Wt
14C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
19C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPowiat BydgoskiSportZobacz skoki narciarskie przyszłości. Firma z Zielonki pod Bydgoszczą rozpoczyna rewolucję! [WIDEO]
10.09.2021 | 13:55

Zobacz skoki narciarskie przyszłości. Firma z Zielonki pod Bydgoszczą rozpoczyna rewolucję! [WIDEO]

Na zdjęciu: Dzięki tunelowi zabezpieczony zostanie najazd skoczni.

Fot. Archigeum

Pracownia architektoniczna Archigeum z Zielonki pod Bydgoszczą opracowała projekt tunelu aerodynamicznego dla Wielkiej Krokwi. W piątek, 10 września, zaprezentowała animację prezentującą instalację, która może rozpocząć rewolucję w skokach narciarskich.

Dzięki tunelowi zabezpieczony zostanie najazd skoczni, co ograniczy ryzyko związane z opadami deszczu i mokrego śniegu. Będzie to instalacja modułowa i składana, dzięki czemu nie będzie trwale ingerować w skocznie. Prezentacja animacji rozpoczyna proces badań finansowanych ze środków funduszy unijnych.

Tunel, którego jesteśmy autorami to innowacyjna, aerodynamiczna instalacja z systemem inteligentnego sterowania, zawierająca połączenie wielu nowatorskich rozwiązań w jednej konstrukcji – wyjaśnia Przemysław Gawęda, architekt z Archigeum. – Odbyliśmy szereg konsultacji z wieloma jednostkami naukowymi w tym FIS i potwierdzamy, że instalacja będzie bezpieczna – dodaje Marcin Sajdak.

O projekcie pozytywnie wypowiadali się m.in. Adam Małysz, były dyrektor Pucharu Świata Walter Hofer oraz jego następca Sadro Pertile, a także Johan Remen Evensen, były rekordzista długości lotu, a obecnie ekspert norweskiej telewizji i działacz federacji.

Gawęda i Sajdak zaprojektowali już także treningowy kompleks pięciu skoczni w Zakopanem, tzw. Kompleks Średniej Krokwi, który uroczyście otwarto na początku lipca. Teraz następnym krokiem ma być skocznia narciarska nowej generacji. – Inicjujemy ten krok właśnie w oparciu o tunel. Technologia musi iść w parze w wynikami sportowymi. Ta koegzystencja świata nauki i architektury gwarantuje sportową jakość na jeszcze wyższym poziomie   – zapowiada Przemysław Gawęda.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

Powiązane treści