Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
1

Żołnierze z Francji na ćwiczeniach w Bydgoszczy

Dodano: 30.11.2018 | 18:06

Na zdjęciu: Oficjalne rozpoczęcie ćwiczenia.

Fot. JFTC

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania ćwiczy zdolności operacyjne w bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

Do grodu nad Brdą przyjechało blisko 650 żołnierzy z francuskiego wielonarodowego Korpusu Szybkiego Reagowania, stacjonującego na co dzień w Lille. W Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) biorą udział w ćwiczeniach operacyjnych CITADEL BONUS 2018, które rozpoczęły się 26 listopada. Oficjalnie otworzyli je generał broni Laurent Kolodziej – dowódca Korpusu oraz generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC.

Oprócz uczestników zgromadzonych w Bydgoszczy, w ćwiczeniu udział bierze również 250 żołnierzy, którzy szkolą się w Dowództwie 3. Francuskiej Dywizji w Marsylii. CITADEL BONUS zgromadziło łącznie żołnierzy 17 narodowości. Członkowie francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania ćwiczą w oparciu o fikcyjny, ale bardzo realistyczny scenariusz. Muszą zmierzyć się z sytuacjami, które mogą się wydarzyć w trakcie operacji – takich jak na przykład operacja „Barkhane” w Afryce, którą w 2019 roku zasili grupa żołnierzy Korpusu.

Ćwiczenie pozwoli dowództwu uzyskać pożądaną gotowość bojową i jest okazją do pełnej integracji dla personelu, który dołączył do Korpusu w ostatnim czasie. CITADEL BONUS 2018 skupia się również na aspekcie międzynarodowej interoperacyjności – uczestniczą w nim brygady amerykańska i brytyjska, które ćwiczą pod dowództwem 3. Francuskiej Dywizji oraz brygada francuska, która szkoli się pod dowództwem 1. Amerykańskiej Dywizji Piechoty.

Ćwiczenia francuskiego Korpusu Szybkiego Reagowania odbywają się w Centrum Szkolenia Sił Połączonych od 2015 roku. Od samego początku JFTC zapewnia im profesjonalne wsparcie, potwierdzając swoją ważną pozycję w obszarze ćwiczeń dla struktury dowodzenia i struktury sił NATO. W tym roku grupa ekspertów z JFTC obserwuje pracę uczestników ćwiczenia i doradza im w siedmiu obszarach tematycznych.

Francuski Korpus Szybkiego Reagowania został utworzony 1 lipca 2005 roku. Jest jednostką certyfikowaną przez NATO, uprawnioną do dowodzenia narodowymi oraz wielonarodowymi komponentami lądowymi. Jego misją jest zapewnienie Francji dowództwa przygotowanego do szybkiego przemieszczenia i kierowania misją w ramach różnego rodzaju mandatów (francuskiego, NATO, Unii Europejskiej czy koalicyjnego).

Żołnierze z Francji na ćwiczeniach w Bydgoszczy