Bydgoszcz
13C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h E
H 14 • L 11
14C
Nd
16C
Pon
16C
Wt
12C
Sr
12C
Czw
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZostaw swój 1% w Bydgoszczy! [ZDJĘCIA]
1 proc. dla Bydgoszczy_Stary Fordon (9)
29.01.2018 | 13:05

Zostaw swój 1% w Bydgoszczy! [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Żywy 1 % na rynku w Starym Fordonie.

Fot. Stanisław Gazda

 29 stycznia o godzinie 12.00, tym razem na rynku w Starym Fordonie, już po raz trzeci z rzędu odbył się happening pt. „Mój 1% zostaje w Bydgoszczy”. Wydarzenie promuje możliwość przekazywania 1% podatku dochodowego na działalność bydgoskich organizacji pozarządowych.

Na fordońskim rynku zgromadziła się młodzież, seniorzy, wolontariusze oraz przedstawiciele bydgoskich NGO-sów. Razem utworzyli żywy obraz w kształcie „1 procenta”.

Z roku na rok zwiększa się liczba bydgoszczan, którzy decydują się zostawić swój „1 procent” podatku w Bydgoszczy. Dzięki tym funduszom organizacje pozarządowe mogą rozwijać swoją działalność, która służy różnym grupom społecznym i zawodowym. Bydgoskie NGO-sy posiadające status organizacji pożytku publicznego m.in. organizują bezpłatne punkty konsultacyjne (prawne, psychologiczne, księgowe), pomagają w opiece nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi. Ponadto organizują kolonie, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, prowadzą świetlice środowiskowe i terapeutyczne.

O wsparcie bydgoskich organizacji już wcześniej apelował prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz Rada Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy. Od dwóch lat akcję „1 procent zostaw w Bydgoszczy” promuje także żywy obraz „1%” tworzony w różnych miejscach Bydgoszczy (2016: Stary Rynek w Bydgoszczy, 2017: Wyspa Młyńska w Bydgoszczy). Żywy obraz tworzyli przede wszystkim uczniowie bydgoskich szkół, wolontariusze, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz senioralnych.

W ostatnich latach w bydgoskich urzędach skarbowych swój 1% podatku przekazywało średnio ok. 140 tys. podatników z Bydgoszczy i okolic. Dzięki ich pomocy organizacje pozarządowe w 2016 r. i 2017 r. otrzymały wsparcie w wysokości ok. 18 mln zł. Jednak ta kwota mogła być nawet dwukrotnie większa, gdyby wszyscy podatnicy przekazali swój 1%.

Polscy podatnicy od 2004 r. mogą w ramach odpisu w rocznym zeznaniu podatkowym przekazywać 1 proc. swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pozarządowej posiadającej status organizacji pożytku publicznego. Jeśli nie zdecydują się na taką formę wsparcia, ich 1 proc. trafi – wraz z pozostałym podatkiem – do Skarbu Państwa.


Powiązane treści