23C
24C
24C
26C
Metropolia BydgoskaBydgoszczSportŻużlowe mistrzostwa I ligi w Bydgoszczy. Wygrana Ljunga, Bellego na podium
13-07-2020_Indywidualne Mistrzostwa I Ligi Żużlowej_podium_Peter Ljung, Nicolai Klindt, David Bellego, Chris Holder - SF
13.07.2020 | 23:57

Żużlowe mistrzostwa I ligi w Bydgoszczy. Wygrana Ljunga, Bellego na podium

Zawody rozegrano na stadionie przy ul. Sportowej.

Na zdjęciu: Na podium stanęli (od lewej): Nicolai Klindt, Peter Ljung i David Bellego.

Peter Ljung wygrał rozegrany w Bydgoszczy turniej indywidualnych mistrzostw eWinner I Ligi Żużlowej. Na podium stanęli także Nicolai Klindt oraz zawodnik miejscowej Abramczyk Polonii – David Bellego.

Dzisiejsze zawody o Indywidualne Mistrzostwo 1. Ligi Żużlowej po raz pierwszy odbyły się na torze w Bydgoszczy. Na liście startowej znaleźli się m.in. obrońca tytułu z ubiegłego sezonu – Szwed Peter Ljung, były mistrz świata – Australijczyk Chris Holder czy też talent ze Szwecji – Olivier Berntzon. Drużynę gospodarzy reprezentowali David Bellego oraz jadący z dziką kartą Matić Ivacić.

Pierwszą walkę na dystansie kibice zgromadzeni na stadionie przy ulicy Sportowej 2 mogli podziwiać już w drugim wyścigu. Trójka Musielak – Thorsell – Bellego jechała w bliskim kontakcie przez cały wyścig, ale ostatecznie najszybszy okazał się Musielak. Za plecami zawodnika eWinner Apatora uplasował się Thorsell, natomiast na dwóch ostatnich miejscach znaleźli się zawodnicy Polonii. Poza drugą gonitwą, w pierwszej serii startów o kolejności na mecie decydował start oraz wyjście z pierwszego łuku. Swoje wyścigi wygrali wspomniany Tobiasz Musielak, jego kolega z drużyny Chris Holder oraz Peter Ljung i Krystian Pieszczek.

W drugiej serii startów, podobnie jak w pierwszej o kolejności na mecie decydował start. Świetnie prezentowali się zawodnicy z Torunia. Swoje wyścigi wygrali Holder i Kułakow, a dwa punkty do mety przywiózł Musielak. Najciekawsza walka na torze miała miejsce w biegu numer sześć. Tam zawodnik miejscowej Polonii – David Bellego efektownie napędził się pod płotem i wszedł między dwóch rywali, a potem popędził do mety po trzy “oczka”. Po dwóch seriach startów na czele klasyfikacji znajdowali się z kompletami punktów – Chris Holder oraz reprezentant tarnowskich “Jaskółek” – Peter Ljung.

W trzeciej serii startów tor ewidentnie się odsypał i nareszcie rozpoczęła się walka na dystansie. W wyścigu dziewiątym kapitalne ściganie zaprezentował Bellego, który po słabym starcie znajdował się na końcu stawki. Jednakże efektownie jeżdżący Francuz najpierw uporał się z fatalnie jeżdzącym tego dnia Walaskiem, a potem minął kolejnego ostrowianina – Tomasza Gapińskiego. Kolejne dwa wyścigi również przyniosły ciekawe ściganie, ale jedna rzecz pozostawała niezmienna, a mianowicie jazda weterana ze Szwecji – Petera Ljunga, który po trzech seriach startów miał na swoim koncie dziewięć punktów.

Ciekawą walkę oglądaliśmy, także w wyścigu trzynastym. Pojedynek o jedno “oczko” stoczyli Musielak i Jeleniewski. Ostatecznie górą był napędzający się pod płotem Tobiasz Musielak. W wyścigu dość niespodziewanie triumfował bardzo wolny we wcześniejszych swoich startach Timo Lahti. Bydgoscy kibice wstrzymali oddech w wyścigu szesnastym. Szeroko napędzający się Bellego został ostro zablokowany przez Adriana Gałę i upadł na tor. Na szczęcie byłemu zawodnikowi PSŻ-u Poznań nic się nie stało, a wykluczony z powtórki został Gała. W powtórce bezkonkurencyjny był Nicolai Klindt, a Chris Holder skutecznie obronił się przed atakami Polonisty.

Rundę zasadniczą w cuglach wygrał Peter Ljung (czternaście punktów). Obok niego bezpośrednią przepustkę do finału uzyskał Chris Holder (dwanaście “oczek”). Do barażu awansowali Klindt, Kułakow, Bellego oraz Krystian Pieszczek. Pechowcem okazał się Tobiasz Musielak, który pomimo dziesięciu punktów znalazł się na siódmej lokacie.
Baraż padł łupem żużlowca Polonii, który po bardzo inteligentnej jeździe zajął pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Klindt i to właśnie ta dwójka dołączyła do Ljunga i Holdera w biegu finałowym.

W finale swoją dominację w całych zawodach potwierdził niezwykle szybki Ljung. Szwed tym samym obronił tytuł Indywidualnego Mistrza 1 Ligi Żużlowej. Drugie miejsce zajął Nicolai Klindt, a miejsce na najniższym stopniu podium, po kapitalnym pojedynku z Chrisem Holderem wywalczył sobie reprezentant Abramczyk Polonii Bydgoszcz – David Bellego.

EWINNER MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA I LIGI ŻUŻLOWEJ – BYDGOSZCZ, 13.07.2020 R.
Wyniki
1. Peter Ljung (Unia Tarnów) 14+3 (3,3,3,3,2) – 1. miejsce w finale
2. Nicolai Klindt (Arged Malesa TŻ Ostrovia) 11+2 (1,1,3,3,3) – 2. miejsce w finale
3. David Bellego (Abramczyk Polonia Bydgoszcz) 10+1 (1,3,2,1,3) – 3. miejsce w finale
4. Chris Holder (eWinner Apator Toruń) 12+0 (3,3,1,2,3) – 4. miejsce w finale
5. Wiktor Kułakow (eWinner Apator Toruń) 11 (2,3,3,2,1) – 3. miejsce w barażu
6. Krystian Pieszczek (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 10 (3,2,1,3,1) – 4. miejsce w barażu
7. Tobiasz Musielak (eWinner Apator Toruń) 10 (3,2,2,1,2)
8. Tomasz Gapiński (Arged Malesa TŻ Ostrovia) 8 (2,1,1,2,2)