Bydgoszcz
5C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZwolnienia lekarskie pod kontrolą ZUS. Mieszkańcy Bydgoszczy i regionu tracą świadczenia
05.02.2017 | 12:18

Zwolnienia lekarskie pod kontrolą ZUS. Mieszkańcy Bydgoszczy i regionu tracą świadczenia

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń znacznie wzrosła.

Na zdjęciu: ZUS w Kujawsko-Pomorskiem oszczędzi prawie 2 mln zł.

Fot. wolny dostęp

O osiem milionów złotych w przeciągu jednego roku wzrosła kwota cofniętych świadczeń w ramach zwolnień lekarskich w całej Polsce – to wniosek po kontroli przeprowadzanej w 2016 roku przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W województwie kujawsko-pomorskiem ZUS oszczędzi prawie 2 miliony złotych. Na terenie całego kraju kwota ta wynosi ponad 203 mln. 

W naszym regionie w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 8 tysięcy kontroli. Inspektorzy sprawdzali zaświadczenia lekarskie ZUS ZLA zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy jak i pod kątem wykorzystywania zwolnień. Niektóre kontrole przeprowadzono na wniosek pracodawców. W konsekwencji wydanych zostało  1,5 tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków w naszym regionie wyniosła prawie 986 tys. zł.

W wyniku kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z 1 066 017 zwolnień lekarskich, które wpłynęły do  ZUS w województwie kujawsko-pomorskim w 2016 r. lekarze orzecznicy przeprowadzili 24,7 tys. badań kontrolnych. Ich następstwem było wstrzymanie dalszej wypłaty świadczeń 1091 osobom. Większość z nich, ponad 700, to mieszkańcy Bydgoszczy i regionu. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków wyniosła 490 tys. zł.

Kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęto 8511 ubezpieczonych. W jej efekcie Oddział ZUS w Bydgoszczy wstrzymał wypłatę zasiłków 197 osobom, a w Toruniu – 187 osobom. Łączna kwota uzyskanych z tego tytułu oszczędności wyniosła 495,9 tys. zł.

Warto przypomnieć, że każda osoba, która nie zgadza się z opinią lekarza orzecznika ZUS, może odwołać się do sądu pracy.


Powiązane treści