Bydgoszcz
18C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 4km/h E
H 19 • L 16
18C
Sob
11C
Nd
12C
Pon
12C
Wt
15C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIZwolnienie z kosztów sądowych [RADCA w PIĄTEK]
sąd, rozprawa, prawo - freeimages
04.09.2020 | 10:55

Zwolnienie z kosztów sądowych [RADCA w PIĄTEK]

Na zdjęciu: Musisz wykazać, że dana opłata jest dla ciebie zbyt wysoka, abyś mógł normalnie funkcjonować i zaspokajać swoje potrzeby.

Fot. freeimages

Chcesz wystąpić do sądu, ale nie jesteś w stanie ponieść kosztów związanych z wniesieniem opłaty sądowej? Polskie prawo przewiduje w takich okolicznościach możliwość zwolnienia Cię z obowiązku ponoszenia opłat.

Zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny lub ich poniesienie narazi ją na taki uszczerbek. Abyś był zwolniony, musisz złożyć wniosek zawierający stosowne oświadczenie. Musisz więc wykazać, że dana opłata jest dla ciebie zbyt wysoka, abyś mógł, pomimo jej wniesienia, normalnie funkcjonować i zaspokajać swoje potrzeby.

Do wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych powinno być dołączone oświadczenie obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru, który znajdziesz w internecie na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pamiętaj, aby rzetelnie i zgodnie z prawdą wypełnić to oświadczenie, gdyż stronę, która uzyskała zwolnienie od kosztów sądowych na podstawie świadomego podania nieprawdziwych okoliczności, sąd, cofając zwolnienie, skazuje na grzywnę w wysokości do 1000 złotych. Niezależnie od obowiązku uiszczenia grzywny strona powinna uiścić wszystkie przepisane opłaty i pokryć obciążające ją wydatki.

W momencie, w którym uzyskasz zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych, nie wnosisz już opłat w trakcie trwania postępowania. Pamiętaj jednak, że w przypadku przegranej, jeśli twój przeciwnik procesowy był reprezentowany przez radcę prawnego (lub adwokata), możesz być obciążony kosztami zastępstwa procesowego.

Podstawa prawna: Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych


POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ? Napisz na prawnik@metropoliabydgoska.pl! Wybrane sprawy omówimy.


Przemysław PIĄTEK
radca prawny
—————————–
» tel. 792 262 264
»  www.radcapiatek.pl

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści