Bydgoszcz
4C
Opady
93% wilgotność
Wiatr: 3km/h WSW
H 7 • L 3
4C
Wt
5C
Sr
8C
Czw
10C
Pt
9C
Sob
ZDMiKP: Kolizja na skrzyżowaniu Fordońska-Gajowa. Ruch tramwajowy w kierunku Fordonu został wstrzymany.
Metropolia BydgoskaBydgoszczRozrywka i kulturaLata 60. na czarno-białych fotografiach. Wykonanych przez Ildefonsa Bańkowskiego [ZDJĘCIA]
Montaż wystawy zdjęć BańkowskiegoaBL1
11.09.2017 | 13:22

Lata 60. na czarno-białych fotografiach. Wykonanych przez Ildefonsa Bańkowskiego [ZDJĘCIA]

Wernisaż wystawy zaplanowano na wtorek.

Na zdjęciu: Wystawa będzie dostępna do 19 listopada br.

Fot. Galeria Miejska bwa

Fotografie bydgoskich budynków, portrety związanych z miastem ludzi czy fragmenty osiedli – to tylko niektóre prace, jakie pojawią się na wystawie pt. „Czarno-biały świat lat. 60 w fotografii Ildefonsa Bańkowskiego”. Zobaczyć ją będzie można już od wtorku w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. 

Archiwum przekazane do Galerii Miejskiej bwa liczy blisko 20 tys. negatywów czarno-białych oraz 300 fotografii czarno-białych, wielkoformatowych. Twórczość Ildefonsa Bańkowskiego została zamknięta w 10 cyklach: architektura osiedli, eksperymenty i konoida, archetony i tony, sylwetki i portrety, tematy marynistyczne, mikroświaty faktur, światłocienie nekropolii, oblicza Egiptu, fotografia a muzyka, metafory ładu. – Wystawa będzie próbą pokazania działalności artystycznej Ildefonsa Bańkowskiego w okresie tzw., „czarno-białym”, który przypada na lata 60. Zdjęcia z tamtych lat mają charakter artystyczny, ale i użytkowy – informują twórcy wystawy.

Ildefons Bańkowski (1926-1982) to pochodzący z Lwówka artysta, który związał się z Bydgoszczą na 25 lat. Mężczyzna z wykształcenia był architektem i nadzorował oraz dokumentował wiele prac budowlanych lat 60. i 70. w Bydgoszczy. Zapowiadał się na bardzo zdolnego projektanta, lecz ostatecznie porzucił swój zawód, by w pełni oddać się fotografowaniu. Szczególnie upodobał sobie architekturę. Był znanym w środowisku fotografem, który utrwalił na zdjęciach wiele już nieistniejących założeń architektonicznych w Bydgoszczy. Na przykład w 1969 roku Biblioteka Miejska w Bydgoszczy to właśnie u niego zamówiła 80 fotografii obejmujących nowe realizacje budowlane. Nieco wcześniej, w 1965 roku został członkiem Związku Artystów Fotografików.

Artysta był jednym z propagatorów fotografii barwnej w środowisku bydgoskim. Zajmował się też projektowaniem okładek płyt winylowych, folderów reklamowych oraz fotografii reklamowej. Wielokrotnie działał na zlecenie Polskich Nagrań. Wśród licznych wyróżnień uzyskał nagrodę ministra kultury i sztuki w roku 1966 i 1977 za cykle „Temat muzyczny w fotografii”. Bańkowski został również uhonorowany tytułem artysty fotografika Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (AFIAP). Brał udział w  wystawach krajowych i międzynarodowych m.in. w Berlinie, Edynburgu czy Paryżu. Doczekał się kilkudziesięciu wystaw w kraju i poza granicami, lecz ostatnia z nich odbyła się jeszcze przed jego śmiercią.

Wernisaż monograficznej wystawy fotografa odbędzie się we wtorek o godzinie 18:00 w budynku Galerii Miejskiej bwa przy ul. Gdańskiej 20. Wystawa czynna będzie do 19 listopada br. Przykładowe prace artysty można zobaczyć w poniższej galerii.


Powiązane treści