Bydgoszcz
4C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 9km/h SSW
H 6 • L 3
1C
Nd
1C
Pon
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaPORADY I CIEKAWOSTKIKrótkoterminowe OC. Czy można ubezpieczyć samochód na miesiąc?
tekst_sponsorowany
16.06.2020 | 17:10

Krótkoterminowe OC. Czy można ubezpieczyć samochód na miesiąc?

Na zdjęciu: Ceny miesięcznego ubezpieczenia samochodu wahają się od 50 do 150 złotych.

Fot. mat. partnera

W roku kierowcy jest jedna ważna data – opłacenia składki OC. Z reguły umowy ubezpieczenia komunikacyjnego są zawierane na 12 miesięcy. To wygodne rozwiązanie, zarówno dla ubezpieczyciela, jak i kierowcy. Jednak nie każdy wie, że są odstępstwa od tej reguły i można wykupić ubezpieczenie auta na przykład na miesiąc. W jakich sytuacjach można wykupić krótkoterminowe OC i jakie warunki trzeba spełnić?

Chcesz wywieźć auto za granicę? Ubezpieczenie miesięczne samochodu jest dla Ciebie

Istnieją tak naprawdę dwie sytuacje, w których dla osoby fizycznej możliwe jest OC krótkoterminowe. Pierwsza z nich dotyczy wywozu samochodu za granicę. Jeśli np. pozyskałeś samochód, a następnie chcesz go od razu sprzedać za granicą, możesz wykupić ubezpieczenie OC na miesiąc. Nie trzeba wówczas wiązać się niepotrzebnie umową na cały rok, unikając jednocześnie niepotrzebnych kosztów. Jak wiadomo, ubezpieczenie komunikacyjne swoje kosztuje. Podobnie jest w sytuacji, kiedy chcemy jedynie dostarczyć samochód do miejsca naprawy lub przeglądu – OC na 30 dni w zupełności wystarczy.

Ogólna zasada mówi, że miesięczne ubezpieczenie jest możliwe dla auta zarejestrowanego czasowo. Nie należy mylić to z okresem przejściowym, gdy zarejestrowaliśmy samochód i czekamy na nowy, stały dowód i tablice rejestracyjne.

Wspomnieliśmy o możliwości wykupienia OC na miesiąc przy eksporcie samochodu za granicę. Ta możliwość działa także w drugą stronę. Polacy chętnie kupują auta za zachodnią granicą z uwagi na ich stan oraz relatywnie niską cenę. Sprowadzając nowy samochód do Polski, mamy 30 dni na zarejestrowanie go w lokalnym wydziale komunikacji. I również na taki sam okres można wykupić krótkoterminowe OC dla nowego, upragnionego nabytku. Warto jednak pamiętać – w tym przypadku polisa nie odnowi się automatycznie i po upływie 30 dni, należy wykupić OC na cały rok.

Kiedy wygasa krótkoterminowe OC i ile kosztuje?

Biorąc pod uwagę średnie ceny OC na rok w Polsce w ostatnich miesiącach (około 600 złotych), wielu kierowców zastanawia się nad ceną krótkoterminowej polisy. Teoretycznie, umowa powinna być proporcjonalnie tańsza od tej 12-miesięcznej. Niestety, nie tak to działa. Ile kosztuje miesięczne ubezpieczenie samochodu?

Ceny wahają się od 50 do 150 złotych. Jest to dość tania polisa OC, która w konkretnych przypadkach jest najlepszym rozwiązaniem. Wybór najlepszej oferty będzie łatwiejszy dzięki porównywarkom ubezpieczeniowym dostępnym w sieci. Sama cena zależy od tych samych czynników, co w standardowych, rocznych ubezpieczeniach. Są to indywidualne informacje dotyczące kierowcy: miejsce zamieszkania, historia wypadków, liczba pokonywanych rocznie kilometrów i wiele innych. Na cenę krótkoterminowego OC wpłynie także pojemność silnika – im większa moc, tym wyższa kwota składki ubezpieczenia.

Czy umowę ubezpieczenia OC na miesiąc trzeba wypowiadać? Nie, w tym przypadku kierowca nie musi się martwić o wypowiedzenie polisy. Krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie i wygasa z dniem wpisanym w umowie – czyli po 30 dniach.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Podobne wpisy

Powiązane treści