Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Jakie soczewki kontaktowe na suche oko?

Dodano: 03.03.2021 | 11:08

Na zdjęciu: Dobór soczewek kontaktowych zawsze zostawiać specjaliście.

Fot. mat. autora

Czy suchość oczu uniemożliwia noszenie soczewek kontaktowych? Czym jest zespół suchego oka, jakie są objawy i jak sobie z nimi radzić? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Co to jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka jest schorzeniem narządu wzroku związanym z zaburzeniami filmu łzowego. Zaburzenia te polegają na wydzielaniu niedostatecznej ilości łez lub ich nieprawidłowym składzie i zbyt szybkim parowaniu. Objawy są bardzo nieprzyjemne i znacznie obniżają komfort życia. Obejmują m.in. pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie i ból oczu, uczucie ciała obcego w oku (tzw. piasek pod powiekami) czy nadwrażliwość na światło. Jednak nie zawsze tego typu dyskomfort musi oznaczać tę chorobę – diagnozę powinien postawić lekarz okulista.

Przyczyny suchych oczu

Przyczyny suchości oczu mogą być różne – najczęściej są związane z czynnikami środowiskowymi, ale nie tylko. Należą do nich m.in.:

  • wielogodzinne korzystanie z ekranów (komputer, tablet, smartfon itd.) i związana z tym mniejsza częstotliwość mrugania
  • przebywanie w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych
  • przebywanie w pomieszczeniach zadymionych
  • niektóre choroby, a także przyjmowane leki
  • zmiany hormonalne np. w czasie ciąży
  • wiek – jakość filmu łzowego pogarsza się wraz z upływem lat.

Soczewki kontaktowe a suche oko

Zespół suchego oka jest chorobą przewlekłą i często wymaga leczenia farmakologicznego. Jest też jednym z przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Ze względu na uciążliwe objawy korzystanie z tej metody korekcji może okazać się niemożliwe i wtedy trzeba będzie pozostać przy okularach. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby zmagające się z problemem suchych oczu nie będą mogły nosić soczewek. Wszystko zależy od nasilenia objawów. Możliwość noszenia szkieł kontaktowych powinien zatwierdzić okulista, dlatego koniecznie będzie umówienie się na badanie wzroku pod kątem soczewek. W niektórych przypadkach, kiedy suchość oczu nie jest aż tak bardzo nasilona lub występuje tylko w określonych sytuacjach, wystarczy dobór właściwych soczewek i dbanie o nawilżenie np. poprzez stosowanie kropli do oczu.

Jakie soczewki kontaktowe na suche oko?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze soczewek, kiedy zmagamy się z problemem suchych oczu? 3 najważniejsze czynniki to:

  • czas noszenia – do suchych i wrażliwych oczu polecane są w szczególności soczewki jednodniowe, które można nosić okazjonalnie np. na zmianę z okularami.
  • uwodnienie – czyli zawartość wody w soczewce. Najwyższy poziom uwodnienia (powyżej 50%) osiągają soczewki hydrożelowe. Pod tym względem szczególnie wyróżniają się takie produkty, jak Dailies AquaComfort Plus (69% wody i system potrójnego nawilżania) czy Biotrue ONEday (inspirowane biologią ludzkiego oka, z uwodnieniem aż 78%, odpowiadającym zawartości wody w rogówce).
  • przepuszczalność tlenu – przekłada się na zdrowy wygląd oczu i mniejsze zmęczenie np. podczas pracy przy komputerze. W tym aspekcie górują soczewki silikonowo-hydrożelowe (w niektórych z nich poziom Dk/t jest nawet kilkukrotnie wyższy w porównaniu z soczewkami hydrożelowymi). Przykładowe z nich to ACUVUE OASYS 1-Day z technologią Zintegrowanej Łzy, poprawiającą nawilżenie.

Pamiętajmy jednak, aby dobór soczewek kontaktowych zawsze zostawiać specjaliście, szczególnie gdy zmagamy się z problemem suchych oczu.

Jak radzić sobie z suchością oczu?

Istnieje kilka sposobów, które pomagają zmniejszyć suchość oczu i poprawić komfort noszenia soczewek kontaktowych. Co możemy zrobić?

  1. Używać sztucznych łez, czyli kropli do oczu o działaniu nawilżającym. Szczególnie polecane są preparaty zawierające w składzie hialuronian sodu, czyli substancję występującą w naturalnych łzach (np. Avizor lacrifresh moisture). Dostępne są też krople do oczu w formie żelu, który dłużej utrzymuje się na oku, zapewniając lepsze nawilżenie (np. blink intensive PLUS).
  2. Jeśli nosimy soczewki wielokrotnego użytku (dwutygodniowe, miesięczne itd.), używać takich płynów do czyszczenia soczewek, które dobrze nawilżają np. Unica Sensitive z hialuronianem sodu przeznaczony do oczu wrażliwych.
  3. W miarę możliwości ograniczyć czas spędzany przed ekranem i robić regularne przerwy od pracy przy komputerze.
  4. Częściej chodzić na spacery, a także wietrzyć pomieszczenia. O wietrzeniu trzeba pamiętać szczególnie zimą, kiedy powietrze jest osuszane przez ogrzewanie. Jeśli posiadamy nawilżacz powietrza, również warto z niego skorzystać.
  5. Zadbać o właściwą dietę. Należy wypijać min. 2 litry wody dziennie i spożywać produkty bogate w witaminy i kwasy omega-3.

Potrzebujesz więcej informacji?

Koniecznie sprawdź na

KONTAKTOWE.PL – > https://www.kontaktowe.pl/