Oni grają fair… [ZDJĘCIA]
Dodano: 07.03.2017 | 14:33...Laureaci konkursów „Przedsiębiorstwo Fair Play 2016" i „Gmina Fair Play 2016".
Na zdjęciu: Jeden z dyplomów dla laureata.
Fot. Stanisław Gazda
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim miało dziś miejsce uroczyste spotkanie wojewody Mikołaja Bogdanowicza z laureatami konkursów „Przedsiębiorstwo Fair Play 2016″ i „Gmina Fair Play 2016″. Obecny był m.in. Przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” dr Mieczysław Bąk.
Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zaakcentował na wstępie spotkania, iż bez przedsiębiorców nie będzie rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego. O roli współpracy przedsiębiorców z administracją rządową i samorządową mówił także na zakończenie, w trakcie swojej prelekcji zatytułowanej „Realizacja strategii odpowiedzialnego rozwoju – szansą dla województwa kujawsko-pomorskiego”.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” dr Mieczysław Bąk zauważył, że województwo kujawsko-pomorskie należy do wyróżniających się w kraju pod względem ilości firm i przedsiębiorstw uhonorowanych tytułem „Przedsiębiorstwo Fair Play”, które potrafią stwarzać dobre warunki dla rozwoju pracowników i jednocześnie są wrażliwe na potrzeby społeczności lokalnych.
-Już od dziewiętnastu lat robimy ten program i myślę, że mamy jakiś niewielki wkład w cywilizowaniu biznesu w Polsce, w pokazywaniu dobrych wzorców, tworzeniu ich oraz w honorowaniu przedsiębiorstw, które działają w sposób rzetelny. Bardzo cieszy, że temat społecznej odpowiedzialności biznesu jest dostrzegany nie tylko w skali kraju, ale też w ujęciu ogólnoeuropejskim a nawet ogólnoświatowym. Właśnie społecznie odpowiedzialne działanie w zgodzie z interesami pracowników, społeczności lokalnych, klientów, kontrahentów – jest jednym z najważniejszych czynników podnoszących konkurencyjność przedsiębiorstw oraz rozwój gospodarczy – zaznaczył Przewodniczący Ogólnopolskiej Komisji Programu „Przedsiębiorstwo Fair Play.
W 2016 roku minęło 19 lat odkąd program promocji kultury przedsiębiorczości „Przedsiębiorstwo Fair Play” zagościł na polskim rynku biznesowym. Przez ten okres stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek związanych z zagadnieniami etyki prowadzenia działalności gospodarczej i społecznej odpowiedzialności biznesu. Program stanowi potwierdzenie faktu, iż dla wielu firm, nastawionych na działanie w długim okresie czasu postępowanie zgodnie z zasadami fair play jest sprawą podstawową. Laureaci certyfikacji „Przedsiębiorstwo Fair Play” są doskonałym dowodem na to, że zachowania fair play są nie tylko dostrzegane i doceniane, ale i nagradzane.
„Przedsiębiorstwo Fair Play” jest programem realizowanym przez Fundację „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” działającą przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W dziewiętnastu dotychczas zrealizowanych edycjach programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” przyznano ponad 10000 certyfikatów, które odebrało prawie 3000 firm. Wiele z nich uzyskało kilka, a nawet kilkanaście certyfikatów uczestnicząc w programie wielokrotnie.
W dniu 25 listopada 2016 na corocznej gali laureatów programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” w Warszawie, ogłoszono wyniki XIX edycji programu. W 2016 o tytuł PFP ubiegało się ponad 350 przedsiębiorstw z całej Polski. Po wszechstronnej weryfikacji przez Regionalne Komisje PFP, a następnie przez audytorów, ostatecznie Kapituła nadała 336 firmom certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2016, w tym 42 przedsiębiorstwom z kujawsko-pomorskiego.
Ogólnopolska Komisja PFP spośród laureatów nominowała 29 firm do nagrody głównej – statuetki, w tym 4 firmy z naszego regionu. Kapituła przyznała ostatecznie statuetki 15 przedsiębiorstwom. W tym gronie znalazły się 3 firmy z naszego województwa: POLMASS S.A., Bydgoszcz; Spółdzielnia Mieszkaniowa „BUDOWLANI”, Bydgoszcz; „VIP” S.D.Pikul Spółka Jawna; Lubicz Górny.
W gronie 42 laureatów znalazło się 11 firm, które już kilkunastokrotnie wzięły udział w programie. Najdłuższym stażem (17 lat) może pochwalić się firma POLMASS SA z Bydgoszczy.
Po raz 16. certyfikacji poddała się firma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z Włocławka, a po raz 15. wyróżniona diamentową statuetką firma ATMOMAT Szatkowski Ryniec Sp.j. z Włocławka.
Firmy z dziesięcioletnim stażem otrzymały platynowe statuetki. Dziesiąty raz laureatami zostały: BIN-MONTAŻ Sp. z o.o., Białe Błota; Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Bydgoszcz; DROBEX-PASZ Sp. z o.o., Makowiska; EGB Irwestments SA, Bydgoszcz; Klinika Uzdrowiskowa „Pod Tężniami” im. Jana Pawła II Spółdzielnia Usług Medycznych, Ciechocinek; Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., Włocławek.
Jedenastu uczestników to firmy, które poddawały się certyfikacji już przez 6-9 lat.
Po raz 5., otrzymując złotą statuetkę certyfikację przeszły 3 firmy: BAYERSYSTEM GRZENIA sp.j., Lisi Ogon; KREBER Maszyny Budowlane Sp. z o.o., Radzyń Chełmiński; Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Firma „POLIMAT” Roman Brejecki, Przedbojewice.
Po raz kolejny nadano przedsiębiorcom tytuły „Ambasador Fair Play w Biznesie”. Tytuł ten nadawany jest osobowościom polskiego biznesu – właścicielom, prezesom firm, które uzyskały tytuł PFP ponad 10 krotnie. Do tego grona dołączyło 25 osób, wśród których znaleźli się: Mieczysław Gorzoch – Prezes firmy Bipromasz Sp. z o. o. Sp. k., Bydgoszcz oraz Kazimierz Kasprowicz i Zbigniew Oskwarek – Właściciele Zakładu Produkcyjno-Usługowo-Handlowego OSKA Zbigniew Oskwarek, Kazimierz Kasprowicz, Jarosław Kasprowicz sp.j., Przyłęki.
„Gmina Fair Play”
W 2016 roku organizatorzy Konkursu „GMINA FAIR PLAY – CERTYFIKOWANA LOKALIZACJA INWESTYCJI” po raz 15. wręczyli gminom certyfikaty. Celem konkursu jest wyróżnianie i promocja gmin przyjaznych inwestorom i przedsiębiorczości. W 2016 laureatami konkursu GFP zostało 13 gmin, w tym po raz piąty gmina Płużnica z naszego województwa.
Uzyskując certyfikat GFP gmina ma prawo do umieszczania znaku GFP na tablicach drogowych, materiałach promocyjnych, jest także szeroko promowana w mediach. Informacje o laureatach GFP trafiają do ambasad i konsulatów. Laureaci są też promowani wśród organizacji biznesowych, jak i bezpośrednio wśród przedsiębiorców. Ponadto każda gmina otrzymuje szerokie opracowanie analityczne pozycji konkurencyjnej w zakresie przyciągania inwestycji i biznesu na tle innych gmin w Polsce.
Dyplomy dla bydgoskich firm – laureatów konkursu „Przedsiębiorstwo Fair Play 2016″ za pośrednictwem Edyty Wiwatowskiej – Prezesa Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, przekazał Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Otrzymali je: POLMASS SA, SLICAN Sp. z o.o., Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., METALKO Sp. z o.o., Bipromasz Sp. z o. o. Sp. k., EGB lnvestments SA, Bydgoskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o., Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa, ELWINDSp. z o.o., Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, UNI-TECH SA, Spółdzielnia Mieszkaniowa „BUDOWLANI”, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BIUROMAX-BALCER” S p. z o.o., Zakład Produkcyjno-Usługowy „ROMEX” Sp. z o.o i Pomorska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bydgoszczy.
- Pałace Krajny [WIDEO] - 19 maja 2020
- Marny los ruin zamku w Nowym Jasińcu [WIDEO] - 17 maja 2020
- Pośpimy krócej! Tej nocy zmiana czasu na letni! - 28 marca 2020
Laureaci konkursów „Przedsiębiorstwo Fair Play 2016" i „Gmina Fair Play 2016".