Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Druk 3D przyszłością wojska? 1 Pomorska Brygada Logistyczna na warsztatach w Holandii

Dodano: 20.06.2023 | 17:09

Na zdjęciu: 1 Pomorska Brygada Logistyczna przyjechała do miejscowości Ede w Holandii z Uniwersalnym Kontenerowym Warsztatem Obsługowo-Naprawczym (UKWO-N).

Fot. 1 Pomorska Brygada Logistyczna

Żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy wzięli udział w międzynarodowych warsztatach AM Village, które odbyły się w Holandii i dotyczyły wykorzystania technologii wytwarzania przyrostowego/druku 3D w środowisku wojskowym.

Europejska Agencja Obrony (EDA, ang. European Defence Agency) we współpracy z Wielonarodowym Centrum Koordynacji Logistyki (MLCC, ang. Multinational Logistic Coordination Centre) oraz holenderskimi siłami zbrojnymi po raz pierwszy zorganizowała Additive Manufacturing Village (AM Village). Additive manufacturing, czyli wytwarzanie przyrostowe to dynamicznie rozwijająca się technologia, która otwiera nowe możliwości w procesie produkcji i projektowania. To proces tworzenia twójwymiarowych obiektów na podstawie pliku cyfrowego. Nosi nazwę „przyrostowego”, ponieważ zwykle obejmuje stopniowe wytwarzanie cienkich warstw materiału i nanoszenie ich jedna na drugą.

W Fieldlab Smartbase w holenderskim mieście Ede przez ostatnich kilka dni (12-16 czerwca) odbywały się pierwsze europejskie warsztaty rozwoju zdolności wytwarzania przyrostowego dla wojska, w której uczestniczyli eksperci w zakresie przemysłu AM i wojskowi. Omawiano też kwestie wykorzystania druku 3D w wojsku. Druk 3D pozwala na szybkie tworzenie prototypów i testowania nowych projektów, co przyspiesza proces rozwoju części. Produkcja odbywa się na żądanie, co eliminuje również konieczność przechowywania dużych zapasów. Proces druku 3D umożliwia optymalizację geometrii i struktury obiektów, co może prowadzić do oszczędności materiału koniecznego do wyprodukowania oraz zmniejszenie wagi produktu. Skrócony również może zostać łańcuch dostaw. Druk 3D umożliwia lokalne wytwarzanie, co może przyspieszyć dostawę i zmniejszyć koszty transportu od dostawców zewnętrznych.

Tak ważne międzynarodowe przedsięwzięcie logistyczne nie mogło się odbyć bez żołnierzy „Pomorskiej Jedynki”. – Mało kto wie, że 1BLog posiada zdolność do dowodzenia międzynarodowymi operacjami logistycznymi w ramach NATO, czyli inaczej zdolność do kierowania logistyką międzynarodową. Do udziału w „AM Village 2023” został zaproszony więc dowódca 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, pułkownik Witold Bartoszek. Na miejscu obecni byli również żołnierze 52 Batalionu Remontowego, z jednostki bezpośrednio podległej Brygadzie oraz przedstawili swe umiejętności w praktyce – wymienia kpt. Justyna Kwiatkowska, oficer prasowy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

Przyjechaliśmy do miejscowości Ede w Holandii z Uniwersalnym Kontenerowym Warsztatem Obsługowo-Naprawczym (UKWO-N). Razem z nami są tutaj między innymi Belgowie, Anglicy, Niemcy, Finowie, Norwedzy. Poszczególne nacje przedstawiają możliwości odtwarzania uszkodzonych części z wykorzystaniem technologii druku 3D. Ponadto my, jako Polacy prezentujemy wyposażenie kontenera, przeznaczonego do zabezpieczenia procesów obsługiwania technicznego i napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych. We współpracy z innymi krajami dokonujemy szybkich napraw uszkodzonego sprzętu wojskowego. Jeśli nie jesteśmy w stanie naprawić czegoś własnymi siłami to zgłaszamy się z prośbą o wykonanie jakiejś części przy użyciu technologii druku 3D – powiedział kpt. Jarosław Linkiewicz, który na miejscu odpowiadał za polskich żołnierzy z 52brem.

1BLog podkreśla, że holenderskie seminarium było bardzo udane i zapewniło wymianę doświadczeń, najlepszych praktyk oraz możliwość wyciągnięcia wniosków na przyszłość. – Takie wydarzenia często gromadzą wiodących dostawców, projektantów, naukowców, inżynierów i entuzjastów, którzy prezentują najnowsze osiągnięcia, technologie i zastosowania w dziedzinie Additive Manufacturing. Dobra dyskusja z siłami zbrojnymi innych państw, przemysłem i środowiskiem akademickim na temat potrzebnych profili zawodowych i wytwarzania przyrostowego – opisuje kpt. Kwiatkowska.

Udział w warsztatach żołnierzy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej otwiera nową drogę w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii oraz rozważenie możliwości wprowadzenia druku 3D w logistyce wojskowej Sił Zbrojnych RP. – Wydarzenie, w której wzięli udział logistycy wpisuje się również w zapowiadane przez Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego kierunki rozwoju Sił Zbrojnych RP takie jak postęp technologiczny, robotyzacja i automatyzacja. Chociaż najważniejszym ogniwem nadal pozostaje człowiek, to uwzględnienie i wykorzystanie nowoczesnych technologii stanowi obecnie konieczność, którą definiuje współczesne pole walki – dodaje oficer prasowa 1BLog.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments