Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

10 lat z pomnikiem króla Kazimierza [ZDJĘCIA]

Dodano: 27.10.2016 | 17:20

Odsłonięty został w 2006 roku przy ul. Pod Blankami, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się mur miejski.

Na zdjęciu: Pomnik Kazimierza Wielkiego

Fot. Stanisław Gazda

Urodzinowe uroczystości jednego z ważniejszych symboli miasta – pomnika Króla Kazimierza Wielkiego miały dziś miejsce pod „królewskim” pomnikiem – bo to on dziś był najważniejszy. Ale kwiaty przed uroczystościami złożone pod pomnikiem przez prezydenta Rafała Bruskiego i burmistrza Kowala Eugeniusza Gołembiewskiego były dla króla…

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego ma już 10 lat. Odsłonięty został w 2006 roku przy ul. Pod Blankami, w miejscu, gdzie dawniej znajdował się mur miejski. Przedstawia króla Kazimierza Wielkiego, który w jednej dłoni trzyma akt lokacyjny miasta Bydgoszczy, w drugiej dzierży berło. Insygnia królewskie zostały odwzorowane na podstawie tych znalezionych w grobowcu Kazimierza Wielkiego na Wawelu. Rysy twarzy zostały wyrzeźbione według portretu króla namalowanego przez Jana Matejkę. Pomnik wykonany jest z brązu. Ma 5 m wysokości, 7 m długości, waży 3 tony. Pomysł postawienia pomnika narodził się wśród mieszkańców Bydgoszczy w 1996 roku. Starania trwały wiele lat. Społeczny Komitet Budowy Pomnika, liczył blisko 70 osób. W 2001 r. ogłoszono konkurs na projekt pomnika. Zgłosiło się prawie 40 artystów z całej Polski. Sam koszt organizacji konkursu pochłonął niemal wszystkie fundusze komitetu. Koszt pomnika szacowany początkowo na 400 tys. zł, wyniósł ostatecznie 800 tys. zł.

W uroczystościach rocznicowych udział wziął prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, a także członkowie Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego z burmistrzem Kowala Eugeniuszem Gołembiewskim na czele oraz liderzy Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika: Wojciech Sobolewski i Jarosław Janczewski. Był też prof. Maciej Świtała, współautor pomnika, architekt, pracownik UTP.

  Wśród gości honorowych nie mogło zabraknąć Katarzyny Gwincińskiej, córki Felicji Gwincińskiej, która od początku angażowała się w ideę odbudowy monumentu.

– Pomnik Kazimierza Wielkiego jest dzisiaj jednym z symboli Bydgoszczy. Podkreśla tożsamość i znaczenie miasta, które od początków istnienia projektowane było jako centrum regionu – mówił prezydent Rafał Bruski. – Wielkie podziękowania kieruję w stronę tych, którzy przed laty zaangażowali się w ideę budowy monumentu, w szczególności członkom Społecznego Komitetu jego budowy. W tym miejscu chciałbym także wspomnieć panią Felicję Gwincińską, która była pomysłodawczynią i liderką tej inicjatywy.

Prezydent Bydgoszczy wręczył gościom honorowym okolicznościowe upominki – pamiątki jubileuszu pomnika wygrawerowane w przezroczystych plastikowych cegiełkach.

Burmistrz Kowala Eugeniusz Gołembiewski podziękował obecnym na uroczystości członkom Stowarzyszenia Króla Kazimierza Wielkiego oraz włodarzowi Bydgoszczy za krzewienie pamięci o wspólnym założycielu ponad stu miast w Polsce. -To wielki honor dla miasta Bydgoszczy, że została założona na tzw. korzeniu przez tak wybitnego króla jakim był Kazimierz Wielki i jest największym wśród miast „kazimierzowskich” -powiedział burmistrz miasta w którym urodził się król Kazimierz.

Uroczystość uświetnił występ zespołu tańca dawnego „Kazimierki” działającego przy Kazimierzowskim Uniwersytecie III Wieku oraz scenka teatralna przygotowana przez uczniów IV LO im. Kazimierza Wielkiego.

Pomysł postawienia pomnika narodził się wśród mieszkańców Bydgoszczy w 1996 roku, gdy obchodzono 650. Rocznicę Lokacji Miasta. Powołano Społeczny Komitet Budowy Pomnika, który liczył blisko 70 osób. W 2000 r. w odbudowę włączyły się władze miasta i prywatne osoby. Początkowo pomnik miał stanąć na Placu Teatralnym. Ostatecznie zadecydowano, że monument stanie przy ul. Pod Blankami.