Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

101. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski. Skromne obchody w mieście [ZDJĘCIA]

Dodano: 20.01.2021 | 22:07

Na zdjęciu: Wystawę nawiązującą do uroczystości otwarto przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Fot. Szymon Fiałkowski

W środę (20 stycznia) przypadła 101 rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Tegoroczne obchody z racji pandemii koronawirusa mają bardzo skromny charakter.

Prezydent miasta Rafał Bruski wraz z radnymi: Lechem Zagłobą-Zyglerem (wiceprzewodniczącym Rady Miasta) i Ireneuszem Nitkiewiczem złożyli kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej na Starym Rynku. Kwiaty i znicze złożono i zapalano także pod pomnikiem przy Placu Wolności oraz na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy.

Przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim otwarto z kolei wystawę plenerową IPN „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza”. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, w której przypomniano m.in. kwestie genezy odrodzenia Rzeczypospolitej, walki o granice, Powstania Wielkopolskiego, powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do Polski, zaślubin Polski z morzem, sporów na zachodnim pograniczu, plebiscytu na Powiślu oraz wojny polsko-bolszewickiej. – Świętujemy 101. rocznicę dnia, w którym Bromberg stał się na powrót i na zawsze Bydgoszczą. Miasto, które jest największym ośrodkiem regionu, na zawsze powróciło do Polski – mówił podczas otwarcia wystawy wicewojewoda. Józef Ramlau wraz z naczelnik bydgoskiego oddziału IPN-u Edytą Cisewską oraz dyrektorem oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem następnie złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Józefa Dowbor-Muśnickiego przed budynkiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także złożyli kwiaty i zapalili znicze na cmentarzu Nowofarnym, w miejscu pochówku kpt. Wacława Denhoff-Czarnockiego – żołnierza I Brygady Legionów Polskich, oficera Wojska Polskiego, poety i bohatera wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.