Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacje103. rocznica powrotu do Macierzy. Tak wyglądały uroczystości w Fordonie [ZDJĘCIA]
21.01.2023 | 14:55

103. rocznica powrotu do Macierzy. Tak wyglądały uroczystości w Fordonie [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

Bydgoszcz świętowała wczoraj 103. rocznicę powrotu do Macierzy. Uroczystości odbyły się na Starym Rynku, ale też w Starym Fordonie.

Jako pierwsze odbyło się wydarzenie, upamiętniające 103. rocznicę powrotu Fordonu do Polski. Zorganizowało je Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wespół z Politechniką Bydgoską, Służbą Więzienną, IPN i Muzeum Wojsk Lądowych. O godzinie 9:00 biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk odprawił mszę świętą w kościele św. Mikołaja, a o 10:00 odbył się przemarsz ulicą Bydgoską w stronę Mostu Fordońskiego. Wzięli w nim udział uczniowie fordońskich szkół.

Potem przyszedł czas na część oficjalną. Głos zabrał honorowy patron wydarzenia: minister Łukasz Schreiber. – Możemy być dumni z historii Fordonu. Jego mieszkańcy zawsze manifestowali polskość i wolność. Tworzyli wspólnotę, która jest i dziś widoczna – mówił. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podkreślił, że po przyłączeniu Fordonu do Bydgoszczy (nastąpiło to równo pół wieku temu) w rejonie dawnego miasta powstały ważne instytucje: dzisiejsza Politechnika Bydgoska i Centrum Onkologii. Dziękował też SMSF za zorganizowanie obchodów.

– Cieszę się, że mogłem wesprzeć tę ideę. Jako wojewoda kujawsko-pomorski popieram wszelkie oddolne inicjatywy umacniające lokalną tożsamość i pamięć o przeszłości – mówił Bogdanowicz. – Możemy dziś z dumą powiedzieć, że nie zmarnowaliśmy tych lat wolności. Powierzony nam przed wiekiem dar niepodległości został dobrze wykorzystany. Fordon z całym swoim pięknym dziedzictwem historycznym i kulturowym, w procesie urbanizacji, stał się znaczącą częścią wojewódzkiej Bydgoszczy. Nareszcie spięty z nią linią tramwajową może rozwijać swój potencjał. Kolejny etap rewitalizacji Starego Fordonu przywraca jego dawne piękno – dodał natomiast zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.


CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy chcą Wielkiej Pętli Fordonu. Kiedy I etap inwestycji zostanie odblokowany?


Podczas wczorajszego wydarzenia przygotowano wiele atrakcji m. in. stoiska Instytutu Pamięci Narodowej, Wojska Polskiego oraz Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Była to wyjątkowa okazja, by zobaczyć sprzęt wojskowy i uzbrojenie – również to historyczne. Politechnika Bydgoska zorganizowała konferencję popularno-naukową „Fordon wobec niepodległości”, a wieczorem odbył się koncert chóru i orkiestry Wojska Polskiego.

Po 148 latach zaborów 20 stycznia 1920 roku polskie wojsko pojawiło się na ulicach Bydgoszczy. Dzień wcześniej Jan Maciaszek z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa otrzymał symboliczne klucze do miasta. Na mocy Traktatu Wersalskiego Bydgoszcz wróciła do Polski. Pamięć o 103. rocznicy powrotu do Polski uczczono na Starym Rynku.  

– Dziś, jako bydgoszczanie dumni jesteśmy, że nasze gościnne miasto świętujące 103. rocznicę powrotu do ojczyzny stało się bezpieczną przystanią dla wielu naszych ukraińskich przyjaciół, którzy zmuszeni zostali opuścić swoje domy – mówił prezydent Rafał Bruski. – Życzymy Wam, by niełatwa historia Bydgoszczy, wolnej Bydgoszczy i całej Polski, była dla Was zawsze znakiem nadziei i wiary w zwycięstwo. Wierzymy głęboko, że i tym razem sprawiedliwość i umiłowanie wolności zwycięży. Że wróg niedoceniający hartu ducha i woli triumfu naszych wschodnich sąsiadów, którzy nie chcą żyć w zniewoleniu, zostanie pokonany i odejdzie w niepamięć historii – dodawał prezydent, który z delegacją radnych złożył kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa.

W uroczystościach na Starym Rynku uczestniczył także wojewoda Bogdanowicz, minister Schreiber, senator Andrzej Kobiak, posłowie Piotr Król, Tomasz Latos i Jan Szopiński oraz wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
słoik
słoik
1 rok temu

Miłośnicy teraz się z pisem pobratali?
Na dotacjach i nieruchomościach miejskich za wiele już się nie da zarobić więc trzeba celować w te rządowe?