Bydgoszcz
4C
Lekkie opady śniegu
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h S
H 5 • L 4
9C
Nd
8C
Pon
5C
Wt
4C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiasto11 listopada w Bydgoszczy. Jak będzie obchodzone Święto Niepodległości?
Świętowanie 11 listopada 2018_SG (15)
10.11.2019 | 14:01

11 listopada w Bydgoszczy. Jak będzie obchodzone Święto Niepodległości?

Na zdjęciu: Jednym z elementem obchodów będzie przemarsz spod Katedry Bydgoskiej na plac Wolności.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Jutro będziemy obchodzić 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jakie wydarzenia z tej okazji odbędą się w Bydgoszczy?

Obchody święta narodowego rozpoczną się już z samego rana. O godzinie 7:30 z Cmentarza Bohaterów Bydgoszczy (ul. gen. Stanisława Grzmota-Skotnickiego 11) wyruszy XIII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości. Jego trasa biegnie przez miejsca pamięci w Bydgoszczy i powiecie bydgoskim. W rajdzie udział weźmie prezydent Rafał Bruski. O godzinie 10:00 delegacje wojsk polskich, amerykańskich, kanadyjskich i niemieckich, stacjonujących w bydgoskiej jednostce NATO wraz z wiceprezydentem Michałem Sztyblem złożą wieńce przy mogile francuskich żołnierzy na cmentarzu Starofarnym. Pochowano tam 23 wojskowych – jeńców wojennych z czasów wojny prusko-francuskiej w 1870 i 1871 roku. Prusacy przewieźli ich do karceru, znajdującego się na ulicy Długiej – tam Francuzi zmarli.

O godzinie 11:00 w bydgoskiej katedrze rozpoczną się wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Msza św. w intencji Ojczyzny będzie celebrowana przez biskupa Jana Tyrawę. Następnie, o godzinie 12:15 wszyscy uczestnicy obchodów przemaszerują na plac Wolności, gdzie o godzinie 12:30 odbędzie się uroczystość patriotyczna. Podczas niej nastąpi podniesienie flagi, odegranie hymnu państwowego, złożenie wieńców oraz koncert Orkiestry Wojskowej. O godzinie 14:00 w urzędzie wojewódzkim odbędzie się natomiast uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych.

O godzinie 15:00 z placu Wolności wystartuje Bydgoski Bieg Niepodległości – jego trasa obejmie ulice w centrum miasta. Przed biegiem będzie można odebrać flagi Bydgoszczy, ufundowanych przez Grupę Kapitałową Immobile – to element zapowiadający nadchodzącą setną rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

W godzinach od 10:00 do 16:00 odbędzie się festyn militarny w Muzeum Wojsk Lądowych przy ulicy Czerkaskiej 2. W ramach wydarzenia będzie można zwiedzić bezpłatnie wystawę stałą pt. „Od Cedyni do Karbali” i wystawy czasowe „1939” i „O niepodległość, całość i jedność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię Panie…”, a także wziąć udział w konkursie historycznym, spróbować swoich sił w grach strategicznych i sprawdzić czy czołgista może się przeciągnąć w swej maszynie.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści