Bydgoszcz
2C
78% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 3 • L 1
3C
Wt
2C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaMostowa bez samochodów i parkingu. Zamiast tego – miasteczko pełne atrakcji
Mostowa Bydgoszcz
14.09.2021 | 13:22

Mostowa bez samochodów i parkingu. Zamiast tego – miasteczko pełne atrakcji

Na zdjęciu: W sobotę samochody nie będą mogły poruszać się ulicą Mostową.

Fot. Sebastian Torzewski

W najbliższą sobotę kierowcy nie przejadą ulicą Mostową. Zamiast tego powstanie miasteczko pełne atrakcji związanych z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską niespełna dwadzieścia lat temu. Odbywa się co roku między 16 a 22 września. Bydgoszcz włączyła się w obchody po raz piętnasty. Podobnie jak w poprzednich latach miasteczko z zaplanowanymi atrakcjami zostanie zlokalizowane w rejonie ul. Mostowej i placu Teatralnego. I tak jak chociażby przed rokiem będzie się to wiązało z zamknięciem ulicy Mostowej dla samochodów. Nie będzie można ani nią przejechać, ani na niej zaparkować. – To jest taki test, pilotaż. Ulica na całej swojej szerokości będzie przeznaczona dla mieszkańców – mówi wiceprezydent Michał Sztybel.

Jakie atrakcje zaplanowano? Zgodnie z przesłaniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, które zakłada rezygnację z niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybór alternatywnych, ekologicznych sposobów podróżowania, mocno promowane będą m.in. rowery. Będzie można sprawdzić dostępne od niedawna rowery cargo, skorzystać z darmowego przeglądu w Mobilnym Serwisie Rowerowym, oznakować jednoślady przy pomocy funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji, jeździć po miasteczku rowerowym, wsiąść na rower treningowy z goglami VR, aby oglądać trasy turystyczne z obszaru Metropolii Bydgoszcz, a także sprawdzić się na Blender Bike’u, czyli siłą własnych mięśni zmiksować owoce na koktajl.
W aplikacji Aktywne Miasta dostępna będzie gra miejska, w której będzie można zdobyć sadzonkę wrzosu. Ci, którzy wybiorą się na Mostową, będą mogli zobaczyć również wystawy dotyczące historii autobusów i tramwajów, a także Bydgoskiego Marca. Będzie to mniejsza, mobilna forma wystawy, którą zaprezentowano pół roku temu.

O godz. 14 na moście wystąpi Orkiestra Na Dużym Rowerze – projekt Miejskiego Centrum Kultury, który można było poznać podczas sobotniego odcinka Mam Talent. W obchody włączą się też liczne organizacje pozarządowe: Społeczny Rzecznik Pieszych, stowarzyszenie MODrzew, Bydgoski Alarm Smogowy, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Fundacja Immo, a także Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Centrum Gier Pegaz.

Pozornie może wydawać się, że hasło „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu” nie jest zbyt atrakcyjne, ale przy współpracy wielu podmiotów można stworzyć naprawdę ciekawą, aktywną przestrzeń – zapowiada dyrektor biura promocji urzędu miasta Łukasz Krupa.

Sobotnie wydarzenie odbędzie się w godz. 12:00 – 18:00 na ul. Mostowej i placu Teatralnym.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mika
Mika
4 miesięcy temu

No tak bo na betonowym starym rynku za mało miejsca jest porażka !

Powiązane treści