Bydgoszcz
1C
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 1 • L 1
2C
Pon
0C
Wt
1C
Sr
5C
Czw
1C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiasto200 lat dla Elżbiety Rogali. Najstarsza mieszkanka regionu obchodzi 110. urodziny!
ELŻBIETA ROGALA
15.10.2021 | 11:30

200 lat dla Elżbiety Rogali. Najstarsza mieszkanka regionu obchodzi 110. urodziny!

Na zdjęciu: Elżbieta Rogala mieszka w DPS w Chełmnie. Placówkę prowadzą Siostry Miłosierdzia.

Fot. Łukasz Piecyk/K-PUM

110. urodziny. obchodzić będzie wkrótce pani Elżbieta Rogala – najstarsza mieszkanka województwa kujawsko-pomorskiego. Jej losy były związane z Bydgoszczą; obecnie mieszka w domu pomocy społecznej w Chełmnie.

Biografia Elżbiety Rogali jest bardzo typowa dla miejsca i czasów, w których przyszło jej żyć. Urodziła się 3 listopada 1911 w niewielkim Zamościu pod Chojnicami, ale jej rodzina wkrótce musiała przenieść się „za chlebem” do Wielkopolski. Dzieciństwo i młodość pani Elżbiety przypadły na I wojnę światową, a potem wielki kryzys gospodarczy, który skazał na skrajną biedę i niepewność jutra miliony ludzi. Według niektórych danych historycznych w II Rzeczypospolitej głodowało nawet 6 milionów ludzi. Na wsi i w miastach szalało bezrobocie.
W wieku 26 lat trafiła na mężczyznę swojego życia. Franciszek Rogala był ogrodnikiem zatrudnionym przez magistrat Bydgoszczy, co dawało przyszłej młodej rodzinie gwarancję utrzymania na przyzwoitym poziomie. Ślub odbył się w 1937 roku, na dwa lata przed kolejną wojenną pożogą. Urodziły się dzieci, syn i dwie córki.

Wybuch II wojny światowej i niemiecka okupacja był dla pani Elżbiety i jej rodziny bolesnym czasem. Jej mąż został wywieziony na roboty przymusowe daleko do Niemiec. Pani Elżbieta została sama z dziećmi, zdana tylko na siebie i swoją zaradność. Niechętnie opowiada o tamtych czasach. Mąż wrócił do rodziny 1943 roku. Nie był już tym samym człowiekiem.

Zobacz również:

Setne urodziny założycielki Cukierni Sowa

Po zakończeniu II wojny światowej pani Elżbieta musiała poradzić sobie z kolejnym bolesnym doświadczeniem – śmiercią jej męża. Podejmuje pierwszą w życiu pracę zawodową, w bydgoskich zakładach graficznych. Tym, co dawało jej zawsze radość i odskocznię od trudów życia, były ogródek i rośliny ozdobne. Zawsze je kochała, a i teraz sprawiają jej wielką radość. Lubi dostawać zwłaszcza kwiaty doniczkowe, które pielęgnuje z wielkim oddaniem, choć poruszanie się o własnych siłach sprawia jej coraz większą trudność.

Obecnie Elżbieta Rogala mieszka w prowadzonym przez zakonnice domu pomocy społecznej w Chełmnie. Uważa, że to dobrze, bo cały czas jest wśród ludzi, otoczona życzliwością i opieką, potrzebna. Tu, troskliwie pielęgnowana, przechorowała COVID-19. Wyszła z choroby zwycięsko, tak jak wcześniej z tylu innych życiowych prób.

Z okazji 110. urodzin Elżbiety Rogali marszałek województwa Piotr Całbecki zainicjował akcję składania życzeń urodzinowych dla najstarszej mieszkanki regionu. – Złóżmy najlepsze życzenia pani Elżbiecie! Każdy może wysłać jej kartkę urodzinową lub zrobić krótki wpis w internecie. To drobny, ale znaczący gest – zachęca Całbecki. Życzenia urodzinowe dla pani Elżbiety można przesłać pocztą na adres ul. Dominikańska 40, 86-200 Chełmno lub przekazać w Internecie, na oficjalnym portalu facebookowym marszałka Piotra Całbeckiego.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści