Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Festiwal filmowy w Bydgoszczy. Co zobaczymy na 21. Millennium Docs Against Gravity?

Dodano: 24.04.2024 | 14:13

Na zdjęciu: 21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja

Fot. Szymon Fiałkowski / archiwum

Bydgoski Aneks 21. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się od 10 do 19 maja. Tegoroczne hasło imprezy brzmi: ,,W relacji ze światem” i nawiązuje do tematów podejmowanych przez filmy, które znalazły się w programie festiwalu. 

Wydarzenie odbywać się będzie w kinie Orzeł/MCK od 10 do 19 maja. Hasło tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity  jest wielkim ukłonem w stronę twórców, których ogrom pracy i zaangażowanie daje efekty, które później wszyscy możemy podziwiać. Artyści chcą ukazać widzom otaczającą nas rzeczywistość oraz niezwykły klimat i więź, która wytwarza się na sali kinowej.

W tym roku organizatorzy festiwalu skupiają się na relacjach międzyludzkich. Chcą również pokazać bezgraniczną złożoność naszej natury, która dąży do przyjaźni, miłości i empatii, a z drugiej strony pokazać to, że gatunek ludzki jest odpowiedzialny za wyniszczanie samego siebie i całej planety.

Plakat tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity przedstawia Marię Smolarz, czyli bohaterkę filmu ,,Rave” Łukasza Rondudy i Dawida Nickla. Tematyka filmu skupia się na muzyce techno i kulturze rave w Polsce. Światowa premiera filmu będzie miała miejsce podczas 21. edycji MDAG. Fakt, iż na plakacie znalazła się młoda artystka jest celowym zwróceniem uwagi na nowe pokolenie, które dopiero wchodzi w artystyczną dorosłość. Podczas pokazu filmu pojawi się Maria Smolarz oraz jeden z reżyserów. Będzie to jedno z głównych wydarzeń tegorocznej edycji Bydgoskiego Aneksu.

Festiwal filmowy w Bydgoszczy. Co zobaczymy na 21. Millennium Docs Against Gravity?

Millennium Docs Against Gravity – jakie filmy zobaczymy?

Oprócz sześciu spotkań z twórcami filmów festiwalowych, na uczestników imprezy czeka wiele innych atrakcji. Podczas lokalnej odsłony festiwalu, wśród 30 seansów festiwalowych w kinie ORZEŁ znajdą się m. in. premierowe pokazy oryginalnych, autorskich filmów dokumentalnych. W tym zestawieniu znalazło się 12 najlepszych produkcji z całego świata, które zostały wybrane do międzynarodowego konkursu głównego.

Na otwarcie tegorocznej edycji zostanie wyświetlony film ,,Hollywoodgate” (reż. Ibrahim Nash’at). W tym filmie Talibowie zwiedzają bazę Hollywoodgate w Afganistanie niczym kosmici, którzy wylądowali na obcej planecie.

Kolejnym filmem będzie ,,sr” (reż. Lea Hartlaub). Film przedstawia najwyższe żyjące zwierzęta, czyli żyrafy, które zamieszkują Ziemię od 20 milionów lat i opowiada o nich jako o elemencie mitu, baśni, historii naturalnej i politycznej.

Natomiast kolibry będą bohaterami kolejnego filmu „Każda mała rzecz” (reż. Sally Aitken). Film opowiada o Terry Masear, która w swoim domu i pięknym ogrodzie w Los Angeles prowadzi klinikę dla tych najmniejszych ptaków na świecie.

Ćmy z filmu „Nokturny” (reż. Anupama Srinivasan, Anirban Dutta), przeniosą widzów z sali kinowej w głąb himalajskiej puszczy, gdzie badacze przyglądają się ich życiu. Piękne zdjęcia i przeszywający dźwięk w tym filmie zbliży uczestników do świata tych niezwykłych stworzeń.

W góry ruszymy także tropem legendarnej alpinistki i himalaistki Wandy Rutkiewicz, bohaterki filmu „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej, do którego zdjęcia zrealizowali dobrze znani bydgoskiej publiczności Marcin Sauter i Piotr Rosołowski.

Z kolei dokument „Naturalna dzikość serca” (reż. Silje Evensmo Jacobsen) skupia się na losach rodziny, która cieszyła się samowystarczalnym życiem na norweskiej farmie, z dala od zgiełku miasta, ale jej życie wywróciło się nagle do góry nogami.

W tym roku pojawią się również nowe sekcje festiwalowe. Sekcja ,,W drodze do szczęścia” skupia się na szukaniu balansu w życiu i zostanie zapowiedziana m.in. przez film „Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać” (reż. Jacob Perlmutter, Manon Oimet). Miłość, życie i śmierć to sedno tego pięknego i zabawnego filmu o starzejącej się parze artystów – Maggie Barret i Joelu Mayerowitzu.

Swojej drogi szuka też tytułowa „Matka Vera” (reż. Cécile Embleton, Alys Tomlinson). Vera prowadziła burzliwe życie w Mińsku – stolicy Białorusi. Przed autodestrukcyjnym końcem uratowała ją decyzja o wstąpieniu do klasztoru, gdzie pomaga uzależnionym. Teraz jednak myśli o tym, czy nie oddać się innej życiowej pasji.

„Agent szczęścia” (reż. Arun Bhattarai, Dorottyja Zurbó) zabierze za to widzów w daleką podróż w poszukiwaniu sensu życia. W pięknym, górskim Bhutanie władca postanawia zbadać poziom szczęścia swoich poddanych. Ankieter o imieniu Amber jeździ po kraju i odpytuje mieszkańców. Tylko czy poziom uczucia można zmierzyć?

Spośród 12 filmów z zestawu międzynarodowego konkursu głównego wybrana zostanie najlepsza produkcja. Dezycję, o tym, który film ma zwyciężyć podejmie tradycyjnie trzyosobowe, lokalne jury, przyznając autorce lub autorowi filmu nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award o wartości 2000 Euro.

Millennium Docs Against Gravity – ceny biletów

bilet na pojedynczy seans – 12,- PLN;
karnet na 10 wybranych seansów – 100,- PLN;
karnet na cały festiwal – 160,- PLN

Millennium Docs Against Gravity – PROGRAM FESTIWALU

piątek, 10 maja

godz. 17.00 – oficjalna inauguracja Bydgoskiego Aneksu – Hollywoodgate (konkurs), 91’
godz. 19.30 – Las/Forest (konkurs), 84’

sobota, 11 maja

godz. 11.00 – Efekt Youtube’a/The Youtube Effect, 99’
godz. 13.30 – W stronę słońca/Towards the Sun, 92’ + po seansie spotkanie z reżyserką oraz bohaterami filmu
godz. 16.00 – Nie chcemy innej ziemi/No Other Land (konkurs), 96’
godz. 18.00 – Matka Vera/Mother Vera (konkurs), 95’
godz. 20.30 – Ibelin (konkurs), 104’

niedziela, 12 maja

godz. 12.00 – Copa 71, 90’
godz. 14.30 – Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu/Soundtrack to a Coup d’Etat (konkurs), 150’
godz. 18.00 – Nokturny/Nocturnes (konkurs), 83’
godz. 20.00 – Ostatnia wyprawa/The Last Expedition (konkurs), 80’

poniedziałek, 13 maja

godz. 15.30 – sr (konkurs), 103’
godz. 17.30 – Rave, 79’ + po seansie spotkanie z jednym z reżyserów oraz bohaterką filmu
godz. 20.30 – W ogniu. Historia Anity Pallenberg/Catching Fire: The Story of Anita Pallenberg, 113’

wtorek, 14 maja

godz. 16.00 – Nie jesteś sama/Abortion Dream Team, 80’
godz. 20.30 – Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała/I’m Not Everything I Want to Be (konkurs), 90’

środa, 15 maja

godz. 15.30 – Naturalna dzikość serca/A New Kind of Wilderness, 83’
godz. 17.30 – Gdy powieje harmattan/When Harrmattan Blows, 78’ + po seansie spotkanie z reżyserką, bohaterką i operatorem filmu
godz. 20.30 – Agent szczęścia/Agent of Hapiness (konkurs), 94’

czwartek, 16 maja

godz. 16.00 – Sugarcane, (konkurs), 107’
godz. 18.30 – Każda mała rzecz/Every Little Thing, 93’
godz. 20.30 – Let the Canary Sing, 96’ (przed filmem ogłoszenie werdyktu lokalnego jury)

piątek, 17 maja

godz. 17.00 – Życie i śmierci Maxa Lindera/Life and Deaths of Max Linder, 99’ + po seansie spotkanie z reżyserem filmu
godz. 20.00 – Zniknięcie Shere Hite/The Disappearance of Shere Hite, 118’

sobota, 18 maja

godz. 12.00 – Spójrz mi w oczy/Look Into My Eyes, 108’
godz. 15.00 – Druga szansa/Eternal You, 86’
godz. 17.00 – Las/Forest, 84’ (powtórka) + po seansie spotkanie z reżyserką filmu
godz. 20.00 – Ostatnia wyprawa/The Last Expedition, 80’ (powtórka) + po seansie spotkanie z reżyserką oraz operatorem filmu

niedziela, 19 maja

godz. 12.00 – Nie chcemy innej ziemi/No Other Land (powtórka), 96’
godz. 14.00 – Agent szczęścia/Agent of Hapiness (powtórka), 94’
godz. 16.30 – Dwójka nieznajomych próbujących się nie pozabijać/ Two Strangers Trying Not To Kill Each Other , 100’
godz. 19.00 – Filmy WFO z muzyką Krzysztofa Komedy/ The Educational Film Studio’s films with music by Krzysztof Komeda, 48’

W tym roku głównym organizatorem Bydgoskiego Aneksu pozostaje Fundacja ART-HOUSE, natomiast partnerami wydarzenia są MCK i Stowarzyszenie Koloroffon. Bydgoska odsłona festiwalu jest współfinansowana przez Miasto Bydgoszcz oraz Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Festiwal filmowy w Bydgoszczy. Co zobaczymy na 21. Millennium Docs Against Gravity?

Julia Januszewska