Bydgoszcz
16C
Słonecznie
36% wilgotność
Wiatr: 6km/h ENE
H 18 • L 15
16C
Sr
19C
Czw
24C
Pt
17C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaAKTUALNOŚCIMarek Gralik oficjalnie Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty
05.04.2016 | 16:06

Marek Gralik oficjalnie Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty

Marek Gralik oderał dziś akt mianowania na Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Na zdjęciu: Marek Gralik - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.

Fot. Stanisław Gazda

W imieniu Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz wręczył dziś Markowi Gralikowi akt powołania na stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Do konkursu na stanowisko Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty zgłosiło się pięciu kandydatów, z których dwóch spełniało warunki formalne. Ośmioosobowa komisja podjęła decyzję, że kuratorem oświaty w województwie kujawsko-pomorskim będzie Marek Gralik. Przedłożona przez wojewodę kandydatura została pozytywnie przyjęta przez Minister Edukacji Narodowej.

Objęcie przez Marka Gralika stanowiska Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty zbiega się w czasie z pracami nad nową podstawą programową, ale też z początkiem ogólnopolskiej debaty na temat kondycji polskiej oświaty i edukacji. Może ją zorganizować każdy, przesyłając wnioski i ustalenia do ministerstwa. W Bydgoszczy 26 kwietnia dyskutowana będzie sprawa szkolnictwa zawodowego. Cała zaś debata ogólnopolska podsumowana zostanie 27 czerwca w Toruniu.

Teoretycznie przed nowym kuratorem oświaty powinno roztaczać się pasmo sukcesów. Bo skoro w kujawsko-pomorskiej oświacie jest tak źle, to teraz musi być już tylko lepiej. A że nie mieliśmy i jak na razie nie mamy powodów do zadowolenia, świadczą o tym wyniki końcowe sprawdzianów i egzaminów końcowych oraz maturalnych, które są jednymi z najgorszych w kraju. Priorytetem zatem kuratora Marka Gralika będzie doprowadzenie do poprawy wyników kształcenia.

Marek Gralik podkreślił, że „znajduje się w komfortowej i niekomfortowej sytuacji”. Przez 18 lat był samorządowcem i jako radny zasiadający w komisji oświaty głosował czasami za likwidacją szkół, ale w większości przypadków przeciw. Wszystko zależało od tego, jaka była treść uzasadnienia i każdy przypadek należało traktować jako indywidualny. Dziś nie może zadeklarować, że jakiekolwiek uchwały gmin będą przez niego, jako kuratora oświaty, opiniowane negatywnie, tak jak nie może gwarantować, że wszystkie uchwały rady gmin dotyczące likwidacji czy przekształceń różnego rodzaju będzie opiniował pozytywnie. Najważniejszym argumentem i kryterium dla nowego kuratora oświaty będzie wyznacznik społecznej akceptowalności wypracowanej uchwały.

Bardzo bym chciał – powiedział nowy Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty – ale to jest także zadanie dla ministerstwa, żeby zacząć łagodzić ewaluacje i kontrole, z czym utożsamiane są obecnie kuratoria oświaty, i przejść na wspomaganie nauczycieli i dyrektorów w wykonywaniu ich pracy, bo to zostało zaniedbane odgórnie. Dziś wsparcie dyrektorów i nauczycieli jest minimalne, i to chciałbym zmienić. Będę chciał stawiać duże wymagania dyrektorom jeśli chodzi o prowadzenie nadzoru pedagogicznego z autentyczną hospitacją zajęć zakończoną omówieniem i o pilnowanie realizacji programowej. Widzę pilną potrzebę powołania delegatury Kuratorium w Grudziądzu, jedynym mieście w województwie kujawsko-pomorskim na prawach powiatu, które takiej delegatury nie ma. Myślę też o oddziałach w Inowrocławiu i Tucholi. Zmiany personalne, jeżeli będą, to będą to zmiany konieczne, acz aksamitne.

W związku z objęciem nowej funkcji Marek Gralik będzie zmuszony do rezygnacji z mandatu radnego (zastąpi go Paweł Bokiej) i wykładowcy akademickiego.