Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pusty ogrodzony teren w Fordonie. Czy powstanie tam obiecywana inwestycja?

Dodano: 18.06.2025 | 12:57

Na zdjęciu: Tak wygląda pusty teren przyszłego placu zabaw. Ratusz uspokaja, że zostanie otwarty latem.

Fot. BB

Na pustym placu na osiedlu Tatrzańskim w Fordonie miała powstać strefa relaksu dla młodych i starszych bydgoszczan. Teren został przygotowany i ogrodzony, lecz atrakcji nie stwierdzono. Co dalej z realizacją zadania, które do realizacji wybrali mieszkańcy w trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski?

W 2022 roku mieszkańcy osiedla Tatrzańskiego wybrali do realizacji projekt osiedlowy, którego efektem miała być integracyjna strefa relaksu dla małych i dużych bydgoszczan. W rejonie ulic Zaruskiego i Zborowskiego wstępnie zaplanowano postawienie huśtawek, minikaruzel, zjazdu liniowego, urządzeń do ćwiczeń czy wybudowanie strefy sportowej. Wyposażenie miało być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W 2023 roku wybrano wykonawcę dokumentacji projektowej, a rok później ogłoszono przetarg na realizację prac budowlanych. Wygrała go firma Erso z Inowrocławia, proponując realizację zadania za 218 tysięcy złotych. Zgodnie ze specyfikacją, na Tatrzańskim zaplanowano postawienie kosza dla niepełnosprawnych, stołu do gry w piłkarzyki; w strefie dla maluchów – kosza, zestawu zabawowego, domku i tablic edukacyjnych; dla dzieci 3-14 lat – karuzeli kręcioła; dla seniorów – huśtawki z pergolą; ławek (w tym jednej z pedałami) i koszy na śmieci, tablicy informacyjnej – regulaminu i stojaków na rowery.


CZYTAJ TAKŻE: Dwie osoby zginęły w Fordonie. Rozszerzone samobójstwo


Do tej pory spółka Erso wykonała nawierzchnię z kostki betonowej oraz nawierzchni mineralnej w obrzeżach – powstały chodniki i miejsca pod urządzenia zabawowe i małą architekturę. Teren został ogrodzony, lecz od kilku tygodni nic się na nim nie dzieje. Mieszkańcy Fordonu zaczęli zadawać pytania o dalsze losy inwestycji.

Rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak uspokaja, że plac zostanie otwarty latem. – W czerwcu ma rozpocząć się montaż małej architektury i urządzeń zabawowych – obecnie są w produkcji. Termin zakończenia robót, zgodnie z umową, to 10 sierpnia 2025 roku – informuje naszą redakcję.

Błażej Bembnista