Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

30 lat Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy [ZDJĘCIA]

Dodano: 10.11.2022 | 08:24

Na zdjęciu: Jednym z wyróżnionych był poseł Jan Szopiński, który otrzymał nagrodę "Samorządowiec Spółdzielca" Krajowej Rady Spółdzielczej.

Fot. SM

Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy ma 30 lat. W środę, 9 listopada, w Fordonie odbyła się uroczystość z tej okazji. Wzięli w niej udział parlamentarzyści, prezydent Bydgoszczy, radni miasta, przedstawiciele spółek miejskich i spółdzielców z całej Polski.

Uroczystość, zorganizowaną w fordońskim klubie „Heros” rozpoczął prezes Związku i Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zbigniew Sokół. Przypominał on, że związek rewizyjny działa według maksymy Henry’ego Forda „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces.” – Współpracujemy silnie ze spółdzielniami z całego województwa. Razem wypracowujemy pomysły i je realizujemy. Spółdzielczość mieszkaniowa funkcjonuje bardzo dobrze i jesteśmy najlepszymi zarządcami nieruchomości – podkreślił Sokół.

Przewodniczący Rady Nadzorczej RZZSM Tadeusz Stańczak przedstawił rys historyczny związku. Jak mówił, powstał on w czasie transformacji ustrojowej i dynamicznych zmian prawa. Przypominał też o założycielach bydgoskiego związku – Bazylim Krumrichu, wieloletnim prezesie RSM „Jedność” czy Edwardzie Wolniku, ówczesnym prezesie BSM. – 23 listopada 1992 roku odbył się zjazd założycielski i powołano radę nadzorczą. 30 listopada powołano zarząd, w skład którego weszli Ryszard Kocieniewski (prezes), Zbigniew Sokół (zastępca) i Ryszard Szadłowski. Przez 25 lat funkcjonował on w tym samym składzie osobowym – podkreślił Stańczak, wyrażając uznanie dla Zbigniewa Sokoła i jego 30-letniej pracy w strukturach związku.

Regionalne Związki Rewizyjne Spółdzielni Mieszkaniowych powstały po to, by zmieniać PR spółdzielni i szanować prawa członków spółdzielni. Tadeusz Stańczak podkreślił też, że przez 30 lat funkcjonowania bydgoski związek, jak i inne krajowe struktury brały udział w pracach nad ustawami dotyczącymi m.in. prawa energetycznego czy właśnie spółdzielni.

Podczas uroczystości wyróżniono członków bydgoskiego związku, którzy „kładli fundamenty” pod jego dalsze działania: Zbigniewa Sokoła, Mirosława Kościelaka, Ryszarda Kocieniewskiego. Nagrodę „Samorządowiec Spółdzielca” Krajowej Rady Spółdzielczej otrzymał natomiast poseł Jan Szopiński. – Od 1985 roku jestem członkiem Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jesteście znakomitym przykładem, że współpraca przekracza granice województwa – dziękował parlamentarzysta.

Zaproszeni goście podkreślali, jak istotną rolę pełni spółdzielczość mieszkaniowa w życiu Bydgoszczy. – Dzięki Państwu miasto pięknieje i się rozwija – mówił poseł Tomasz Latos. Wtórował mu kolejny parlamentarzysta Piotr Król. – Gdyby nie spółdzielczość, większość mieszkańców Nowego Fordonu nie miałaby dachu nad głową. Niedawno FSM wybudowała parking na osiedlu Bajka, który jest zapełniony w 80-90%. To pokazuje, jak spółdzielcy są blisko potrzeb mieszkańców. Nie wyobrażam sobie Polski bez spółdzielczości – mówił.

Idea spółdzielczości to idea współpracy. Jest ona bardzo ważna – współpraca pozwala na wymianę doświadczeń. To zawsze jest przydatne – podkreślił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Działający od 30 lat w strukturach spółdzielczych radny Kazimierz Drozd dziękował w imieniu całej rady za współdziałanie z bydgoskim związkiem. – Współpraca spółdzielni z radnymi jest bardzo ważna. Życzę im, by miały więcej reprezentantów w radzie miasta – mówił. Na uroczystości w fordońskim „Herosie” przybyli spółdzielcy z całej Polski. Zastępca prezesa zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej Tomasz Jórdeczka w swoim wystąpieniu przypomniał, że od wielu lat zna Zbigniewa Sokoła, z którym współdziałali przy okazji prac nad ustawą o kredytach. – Wszystkiego najlepszego. Pamiętajmy, że spółdzielczość to najlepsza wspólnota – zakończył wystąpienie.

W uroczystości wzięli udział też przedstawiciele istotnych partnerów spółdzielni – czyli miejskich spółek MWiK (reprezentował ją członek zarządu Włodzimierz Smoczyński) i KPEC na czele z prezesem Andrzejem Baranowskim.