Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

30 milionów od Gowina na wielką inwestycje UTP. Wicepremier i marszałek zapowiadają dalsze wsparcie

Dodano: 17.04.2018 | 19:17
Topoliński Jarosław Gowin UTP Piotr Całbecki

Tak jak wcześniej informowaliśmy - na kampusie UTP w Fordonie powstanie nowy budynek dydaktyczny. Dziś rektor uczelni i minister nauki podpisali umowę dotacyjną.

Na zdjęciu: Podpisanie umowy dotacyjnej na realizację nowego obiektu - od lewej rektor Tomasz Topoliński, wicepremier Jarosław Gowin i marszałek Piotr Całbecki.

Fot. Błażej Bembnista

We wtorek w Bydgoszczy wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin i rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego prof. Tomasz Topoliński podpisali umowę przekazania dotacji ministerialnej w wysokości 30 milionów złotych na budowę nowego obiektu dydaktycznego w fordońskim kampusie.

O planach rozbudowy kampusu UTP informowaliśmy pod koniec zeszłego roku. W wywiadzie dla MetropoliaBydgoska.PL rektor Topoliński zapowiedział, że uczelnia stara się o pozyskanie środków ministerialnych na budowę nowego obiektu, w którym będą odbywały się zajęcia, a także budowę hali z hamownią do testowania silników spalinowych. Po kilku miesiącach od tej rozmowy, w której rektor zapewnił, że „starania UTP o pieniądze na inwestycje są na dobrej drodze, by nie powiedzieć, że niektóre z nich są już prawie zapisane” dziś nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotacyjnej na budowę nowego budynku.


CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Tomasz Topoliński: Im więcej nas w Fordonie, tym lepiej dla nas [STUDIO METROPOLIA]


Na konferencji prasowej profesor Topoliński przypomniał, że uniwersytet dysponuje blisko setką obiektów, co stwarza problem w ich utrzymaniu oraz wymaga ponoszenia przez uczelnie sporych kosztów. – Ta inwestycja, którą chcemy podjąć, jest jednym z elementów pewnej strategii, którą podjęliśmy na uczelni – konsolidacji całej uczelni w Fordonie. Mam nadzieję, że doprowadzimy ją do końca – podkreślił rektor UTP.

Wicepremier Jarosław Gowin na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że to jego kolejna wizyta na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym. – Nie ukrywam, że bardzo lubię przyjeżdżać do Bydgoszczy, by spotkać się z przedstawicielami wspólnoty akademickiej UTP. Ta uczelnia, pod przewodnictwem rektora Topolińskiego, jest jedną z tych, które najdynamiczniej się reformują. Wychodzi naprzeciw reformom, które nas czekają. UTP stara się konsekwentnie podnosić poziom badań naukowych. Deklarowałem, że na tyle, ile będę w stanie, będę wspierał ten oddolny entuzjazm. Dziś przyszła pora, by wywiązać się z zobowiązania – powiedział Gowin

Wicepremier ma świadomość, że 30 milionów złotych to kwota niewystarczająca na budowę obiektu. Pozostałą kwotę ma przekazać samorząd województwa. Marszałek Piotr Całbecki i rektor UTP podpisali na razie list intencyjny w tej sprawie, lecz Całbecki, dziękując Gowinowi za „atencję”, zapewnił, że przekaże więcej pieniędzy na inwestycję, poza zapisanymi w budżecie województwa 11 milionami złotych. – Na pewno nie są to ostatnie środki, które będziemy chcieli przeznaczyć jako wkład do realizacji tego bardzo ważnego programu podnoszenia jakości kształcenia w województwie – obiecał marszałek.

Gowin, deklarujący dbałość o zrównoważony rozwój polskiej nauki, zapowiedział dalsze wsparcie dla bydgoskiego uniwersytetu. – Zaangażowanie ministerstwa w unowocześnienie UTP nie zakończy się na kwocie 30 milionów – obiecał minister.

O NOWYM BUDYNKU

Obiekt dydaktyczny stanie na działce za Auditorium Novum. Ma on służyć sześciu tysiącom studentów (w szczególności wydziałów budownictwa, architektury i inżynierii środowiska, inżynierii mechanicznej czy rolnictwa i biotechnologii) oraz ponad siedmiuset pracownikom uczelni. Jego powstanie zaspokoi potrzeby lokalowe uczelni i ułatwi organizacje zajęć. Nowy budynek będzie miał trzy kondygnacje naziemne (możliwe jest dobudowanie kolejnej) oraz jedną podziemną. Projekt zakładania stworzenie segmentów A i B, co umożliwi dowolne kształtowanie przestrzeni dydaktycznej w zależności od potrzeb uczelni. W części B planowana jest sala wykładowa na 400 osób, którą będzie można podzielić na dwa lub cztery mniejsze pomieszczenia. Obiekt będzie połączony z Auditorium Novum.

Budowa ma skończyć się w 2020 roku. Jak podkreślił rektor, termin ten zależy od sprawności procedury przetargowej, która w ostatnich miesiącach nie przebiega zbyt sprawnie w wielu branżach. Obecnie trwają przygotowania do startu postępowania.

Błażej Bembnista