Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiasto40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości także w Bydgoszczy
14.10.2024 | 13:41

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości także w Bydgoszczy

Zdjęcia:

Poznaliśmy szczegółowy program zaplanowanych na najbliższy weekend (18-20 października) obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

W połowie maja, IPN oraz przewodniczący pięciu regionów NSZZ Solidarność podpisali w Bydgoszczy porozumienie, w ramach którego obie instytucje wspólnie zorganizują uroczystości związane z obchodami 40. rocznicy śmierci kapelana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszki, która przypada 19 października.

W bydgoskiej delegaturze instytutu rozstrzygnięto konkurs „Nie można nie walczyć o wolność i prawdę”, który skierowany był dla uczniów szkół podstawowych, którzy musieli przygotować specjalne etiudy poświęcone legendarnemu duchownemu. – Te etiudy pokazują, że pamięć o księdzu Jerzym Popiełuszce i jego przesłanie są żywe w najmłodszym pokoleniu i o to nam bardzo mocno chodziło – mówił dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku Marek Szymaniak. Konkurs na etiudę filmową wygrali uczniowie z Zespołu Szkół w Samsiecznie, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 4 w Bydgoszczy, a trzecie – ex aequo – Zespół Szkół Katolickich we Włocławku i Katolicka Szkoła Podstawowa w Elblągu.

Musimy pamiętać, że ksiądz Jerzy był nie tylko kapelanem Solidarności i jej patronem, ale jest bohaterem narodowym. I o tym chcemy głośno mówić i to promować wśród młodzieży. Będziemy robili wszystko, aby pamięć o nim obudzić

– mówił z kolei szef bydgoskich struktur NSZZ Solidarność Sebastian Gawronik. W Bydgoszczy, w środę 16 października w samo południe w Bibliotece UKW dyskusja o życiu duchownego w oparciu o najnowszą książkę „Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko. Biografia”, której autorami są Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki, który weźmie udział w spotkaniu i dyskusji, którą poprowadzi Krzysztof Osiński.

40. rocznica śmierci księdza Jerzego Popiełuszki – program obchodów na Kujawach i Pomorzu

Pierwszy punkt obchodów będzie miał miejsce już w najbliższy piątek, 18 października. Tego dnia we Włocławku odbędzie się tradycyjna procesja pod krzyż na zaporze, która wyruszy z pobliskiego kościoła. Wcześniej odbędzie się uroczysta msza św., którą celebrować będą ordynariusz diecezji bydgoskiej – bp Krzysztof Włodarczyk, włocławskiej – bp Krzysztof Wętkowski oraz były ordynariusz diecezji toruńskiej (od niedawna diecezji szczecińsko-kamienieckiej) bp Wiesław Śmigiel. Po nabożeństwie, premierowe wykonanie oratorium „Ksiądz Jerzy, błogosławiony znad Wisły” Piotra Pałki; wystąpi Chór Canto z włocławskiego Zespołu Szkół Muzycznych.

Główne wydarzenia rocznicowe w sobotę, 19 października, a te będą miały miejsce w Górsku, gdzie przed czterdziestu laty funkcjonariusze bezpieki napadli i uprowadzili księdza, by potem go torturować, a następnie zabić. Uroczystości rozpocznie msza w kościele parafialnym, po której uczestnicy przejdą w drodze krzyżowej, a ostatnią stacją będzie krzyż-pomnik przy krajowej 80. Na 18:00 zaplanowano plenerowe widowisko muzyczne, na które złożą się pieśni i piosenki, które w trudnych czasach czterdzieści lat temu dodawały Polakom otuchy. Wystąpią aktorzy polskich scen i znani artyści estradowi oraz chór i muzycy (transmisję przeprowadzić ma TVP3 Bydgoszcz). W samej Bydgoszczy wydarzenia skupią się w kościele pw. Świętych Braci Męczenników, czyli parafii, w której ks. Jerzy Popiełuszko odprawił ostatnią w życiu mszę świętą i poprowadził modlitwę różańcową. O 17:00 zabrzmi słynne „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego, misterium „Via Dolorosa” przygotowała Filharmonia Pomorska, wystąpią Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Pawła Kapuły oraz soliści, recytatorzy i zespół wokalny. Bezpośrednio po koncercie msza w intencji kanonizacji kapłana.

Msza św. w intencji kanonizacji duchownego w niedzielę, 20.10. o 13:00, którą transmitować będzie TVP Polonia, a potem w Toruniu ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki w Al. Jana Pawła II, a w kościele akademickim na Rynku Staromiejskim koncert „V-te nie zabijaj”, którego program przygotowała fundacja Dzięki Muzyce. – Utwory współczesnych kompozytorów muzyki klasycznej, m.in. Samuela Barbera i Oli Giejlo oparte będą o religijne teksty – zdradzają organizatorzy, którzy na koniec zapraszają jeszcze do Łubianki, gdzie w kościele parafialnym pw. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędzie się koncert songów „Dobro nieskończone” Tomka Kamińskiego.

IPN będzie także promował album „ks. Jerzy Popiełuszko – historia życia”, którego autorem jest Jakub Gołębiowski. – To wyjątkowe wydawnictwo, gdzie na kilkuset stronach są zdjęcia księdza z różnych etapów jego życia. Nie skupia się on tylko na samym tragicznym finale życia księdza Jerzego, pokazuje jego piękne życie, w którym upominał się o wolność i prawdę – tłumaczył Szymaniak. Obchodom towarzyszyć będą wystawa IPN „Zdawało się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności”, która w poniedziałek (14.10) otwarta została w toruńskim Parku Pamięci i można ją oglądać do 27.10., zaś w czwartek i piątek (17-18.10), w urzędzie marszałkowskim konferencja naukowa „Prawdziwa wolność jest pierwszą cechą człowieczeństwa”.